Rusko neprestane vytvárať neistotu v oblasti dodávok ropy, plynu či poľnohospodárskych komodít na svetové trhy. Nemá tým čo stratiť. Priam naopak, môže tým veľa získať. S nedávnym vývojom situácie sa teda netreba uspokojiť. Aj keď sa zdá, že sa ruský prezident Vladimir Putin rozhodol poľaviť vo svojej snahe narúšať toky energií, potravín či hnojiva, opak je pravdou, píše agentúra Bloomberg.
Hrozba nie je zažehnaná
Rusko nad tokmi svojho plynu aj naďalej vládne tvrdou rukou a Európe to už spôsobilo mnoho obáv. Väčšinu roka sa dodávky držali na úrovni 400 miliónov metrov kubických za deň, no náhle klesli o 25 percent. V júni sa už celkové toky plynu z Ruska do Európy pohybovali iba na úrovni 40 percent normálnej prevádzkovej kapacity.
Nedávno došlo k výročnej údržbe plynovodu Nord Stream 1, ktorým prúdi ruský plyn do Nemecka. Pozastavenie dodávok v mnohých vyvolalo obavy, že k ich spusteniu už nedôjde. Keď plyn začal 21. júna znova prúdiť, celej Európe ako-tak odľahlo. Putin však nezaháľal a takmer okamžite pohrozil, že dodávky by mohli v priebehu pár dní znovu klesnúť, ak nedôjde k vráteniu turbíny, ktorej oprava prebiehala v Kanade.
Hrozba prerušenia tokov plynu je teda aj naďalej veľmi reálna, konštatuje Bloomberg.
Putin nechce prísť o páku
Ďalšou oblasťou, kde opraty v rukách drží Rusko, je vývoz ukrajinského obilia prostredníctvom prístavov v Čiernom mori. Akákoľvek dohoda, ktorá umožní uvoľnenie týchto kľúčových zásob, je vítaná, no aj tu treba myslieť na to, že ich dodávky môžu byť kedykoľvek pozastavené.
Putinove ústupky v oblasti plynu a obilia treba brať s rezervou. To, že svoje esá ešte nepoužil, neznamená, že k tomu neskôr nedôjde. Rovnako ako v prípade jadrových zbraní, ktorými sa Kremeľ vyhráža, vyvoláva schopnosť Ruska kedykoľvek zablokovať dodávky potravín či energií neistotu. Ak by sa Putin uchýlil k činom, hrozba by sa stratila. Ide o veľmi účinnú taktiku, pretože ňou ruský prezident môže podľa agentúry vytvárať tlak na Európu tak dlho, ako sa mu zachce.
Treba sa pripraviť, že ak aj Rusko nepreruší dodávky ropy, plynu či poľnohospodárskych komodít, tak sa nimi bude s prichádzajúcou zimou určite vyhrážať, uzatvára Bloomberg.