Rusko vo svojej najnovšej kampani, ktorej cieľom je obhájiť vpád svojich vojsk na Ukrajinu, začalo obviňovať Kyjev, že by mohol mať v pláne použiť tzv. špinavú bombu. Ide o zbraň určenú na kontamináciu rozsiahleho územia rádioaktívnym materiálom, pri ktorej použití nedochádza k jadrovému výbuchu, píše Reuters.

Kyjev vracia úder

Kyjev a jeho západní spojenci tvrdia, že tvrdenia Moskvy sa absolútne nezakladajú na pravde, pričom predstava, že by si Ukrajina kontaminovala vlastné územie je úplne absurdná. Moskva podľa spojencov so svojimi obvineniami prichádza len preto, aby mala zámienku na vlastnú eskaláciu konfliktu.

Špinavé bomby nespôsobujú mohutné explózie, ktoré by mohli vymazať z mapy sveta celé mestá, ale sú skonštruované tak, aby po explózii konvenčnej výbušniny prenikol do ovzdušia a pôdy toxický odpad. Bezpečnostní experti si ich spájajú najmä s teroristickými skupinami, ktoré by ich mohli použiť v mestských aglomeráciách na rozsievanie strachu medzi civilným obyvateľstvom. Ich využitie ako taktickej zbrane bojujúcimi stranami až také pravdepodobné nie je.

Ekonomická zbraň

Experti takisto tvrdia, že bezprostredný vplyv takejto zbrane na ľudské zdravie by nebol veľký, pretože ľudia by postihnutú oblasť mohli opustiť ešte predtým, ako by boli vystavení smrteľným dávkam radiácie. Iné by to však bolo s ekonomickými škodami. Tie by boli veľké, pretože úrady by museli evakuovať rozsiahle rozsiahle mestské oblasti a opustené by možno museli zostať celé mestá.

Fyzik Henry Kelly počas svojho vypočutia v Senáte spojených štátov za administratívy prezidenta Baracka Obamu predostrel niekoľko hypotetických scenárov, ktoré by záviseli od toho, aké množstvo rádioaktívneho materiálu by útočníci použili, a ako ďaleko by sa rozšíril.

Celý Manhattan

Výbuch bomby využívajúcej rádioaktívne cézium získané z nejakého lekárskeho prístroja by si mohol vyžadovať evakuáciu niekoľkých mestských blokov, do ktorých by sa ich obyvatelia nemohli vrátiť celé desaťročia. Kus rádioaktívneho kobaltu využívaného pri ožarovaní potravín by po výbuchu bomby mohol kontaminovať oblasť s rozlohou tisíc štvorcových kilometrov, čo by znamenalo, že napríklad newyorský Manhattan by sa stal neobývateľným, povedal Kelly.

Šéf jednotky rádiologickej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl Igor Kirillov  v pondelok na tlačovej konferencii uviedol, že ukrajinské snahy o výrobu tzv. špinavej bomby sú v „záverečnej fáze", pričom ich cieľom by bolo obviniť z takéhoto útoku Rusko.

Varujú Moskvu

V spoločnom vyhlásení Spojené štáty, Británia a Francúzsko označili vyhlásenia Ruska za „priehľadnú lož“, pričom vyzvali Moskvu, aby sa vyvarovala použitia špinavej bomby ako zámienky na eskaláciu konfliktu. Kremeľ v utorok varoval Západ, že odmietanie zistení Moskvy je nebezpečné.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že Moskva by obvinenia mohla využiť, aby odviedla pozornosť od podobného útoku, ktorý sama chystá. „Ak Rusko tvrdí, že Ukrajina údajne niečo pripravuje, znamená to len, že rusko to už má pripravené,“ povedal Zelenskyj.

Ďalšie dôležité správy

Nepokoje medzi Palestínčanmi a izraelskými osadníkmi v meste Huwara v Predjordánsku
Neprehliadnite

Novinka z Izraela: Digitálny systém mapuje bojisko a mení spôsob vedenia bojových operácií