Rusku sa podarilo predať takmer všetku svoju ropu výrazne nad cenovým stropom 60 dolárov za barel, ktorý stanovili západné štáty. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok povedal Vladimir Furgalskij z ruského ministerstva energetiky.
Európska únia, Austrália a krajiny skupiny G7 zaviedli cenový strop na ruskú ropu vlani v decembri. Keďže úplný zákaz nákupu ruskej ropy by poškodil aj západné ekonomiky, bol stanovený strop a v prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu. Cieľom zavedenia sankcií bolo obmedziť schopnosť Ruska financovať konflikt na Ukrajine.
Cenový strop podľa Ruska nefunguje
„Aj nepriateľské krajiny poznamenávajú, že takzvaný cenový strop nefunguje. Viac ako 99 percent ropy sa obchoduje výrazne nad hranicou 60 dolárov za barel, "povedal Furgalskij v diskusii pri okrúhlom stole v hornej komore parlamentu.
Rusko bolo nútené okamžite po zavedení cenového stropu obmedziť vývoz ropy a ropných produktov, pretože sa snažilo nájsť dostatok lodí na prepravu všetkej svojej produkcie. Potom sa mu však podarilo odovzdať väčšinu svojho vývozu domácim alebo nezápadným zahraničným prepravcom, ktorí nevyžadujú západné poistenie.
Ruská štátna banka VEB odhadla, že vývoz ropy v tomto roku mierne klesne, a to na 242 miliónov ton (4,84 milióna barelov denne) z vlaňajších 248 miliónov ton. Na budúci rok by Rusko malo podľa aktuálnych odhadov vyviezť 241 miliónov ton ropy.
Vývoz plynu cez plynovody prudko klesol
Hlavný ekonóm VEB Andrej Klepač dodal, že sa prudko znížil vývoz ruského plynu do Európy prostredníctvom plynovodov. Tento rok by mal klesnúť na 16 miliárd metrov kubických z vlaňajších 56 miliárd. Pred inváziou na Ukrajinu sa ročný vývoz pohyboval v rozmedzí 130 až 140 miliárd metrov kubických. Vývoz sa podľa neho neobnoví, kým sa vzťahy Ruska s európskymi štátmi radikálne nezmenia, čo ale podľa neho bude až vo veľmi vzdialenej budúcnosti.
Analýza organizácie Global Witness zverejnená tento rok v auguste však ukázala, že dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska do Európskej únie je teraz výrazne vyšší ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu, hoci EÚ plánuje do niekoľkých rokov dovoz fosílnych palív z Ruska úplne ukončiť. Španielsko je teraz podľa analýzy druhým najväčším odberateľom ruského LNG na svete, a to za Čínou. Podľa údajov spoločnosti Aurora Energy Research sa dodávky z Ruska na celkovom dovoze LNG do EÚ v období od januára do júla podieľali zhruba 16 percentami.