Akékoľvek ruské kroky na trestné stíhanie a prípadnú popravu niektorých zo stoviek ukrajinských bojovníkov, ktorí sa vzdali v Mariupole, by mohli byť v rozpore so Ženevskými konvenciami. Tie stanovujú, že vojnoví zajatci by nemali byť trestaní za účasť na nepriateľských akciách, píše denník The Guardian.
Takéto obavy vyjadril námestník britského ministra obrany pre ozbrojené sily James Heappey. Pre rozhlasovú stanicu LBC povedal: „Myslím si, že v tejto vojne už bolo dosť zverstiev bez toho, aby som videl popravu vojnových zajatcov alebo čokoľvek iné... Len si myslím, že musíme veľmi jasne povedať, že tento druh zverstva by Západ úplne odsúdil. Vojnoví zajatci majú štatút zakotvený v Ženevskej konvencii.“
Ženevské konvencie
Ženevské konvencie obsahujú štyri zmluvy a tri protokoly, ktoré ustanovujú medzinárodné právne normy pre humanitárne zaobchádzanie počas vojen. Termín „Ženevský dohovor" sa zvyčajne vzťahuje na dohody uzavreté v roku 1949 po druhej svetovej vojne, poznamenal The Guardian.
Dohovor z roku 1949 hovorí, že vojnoví zajatci nesmú byť stíhaní za svoju priamu účasť na nepriateľských akciách, a objasňuje, že zadržiavanie po zajatí by sa nemalo považovať za formu trestu, ale za prostriedok na zabránenie ďalšej účasti v konflikte.
Vojnové zločiny
Jedinou prípustnou výnimkou je stíhanie za vojnové zločiny. Rusko svoju útočnú vojnu na Ukrajine odôvodňuje aj tým, že členovia pluku Azov v Mariupole sú zodpovední za vojnové zločiny.
Na začiatku bitky o prístavné mesto Mariupol hovorca hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov vyhlásil: „Boli to títo nacisti z práporu Azov, ktorí osem rokov úmyselne a s mimoriadnou krutosťou vyhladzovali civilné obyvateľstvo v Doneckej a Luhanskej republike."
Obavy z možného osudu niektorých ukrajinských vojakov vzrástli aj po vyhrážkach ruských predstaviteľov, že s nimi budú zaobchádzať ako s „teroristami“.
Ruské ministerstvo spravodlivosti už apelovalo na Najvyšší súd, aby vyhlásil pluk Azov za teroristickú organizáciu, čo by mohlo predstavovať ďalšiu prekážku možnej výmeny zajatcov, dodal The Guardian.