Podľa dvoch zdrojov z OSN Rusko už niekoľko mesiacov agituje proti opätovnému vymenovaniu Dánky Inger Andersenovej, ekonómky s dlhoročnou kariérou vo Svetovej banke, za výkonnú riaditeľku Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), píšu The Financial Times.
Diplomati tento krok považujú za súčasť širšej snahy krajiny získať vplyv na medzinárodnej scéne a podkopať ciele západných krajín, ktoré odsúdili ruskú inváziu na Ukrajinu.
Ruskí predstavitelia koncom roka 2022 spísali takzvaný non-paper, ktorý formálne namietal proti zámeru generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa opätovne vymenovať Andersenovú, uviedli zdroje pre FT. Jej prvé štvorročné funkčné obdobie sa má skončiť tento rok.
Monopol západných krajín
Ruská misia pri OSN vo vyhlásení pre Financial Times uviedla, že túto funkciu „monopolizovali predstavitelia západných krajín".
Ďalej uviedla, že výkonný riaditeľ UNEP by mal byť „čestným sprostredkovateľom", ale Andersenová „presadzovala západné a najmä európske environmentálne priority a agendu a politizovala rozhodnutia tohto orgánu".
Predseda Valného zhromaždenia OSN tento rok formálne navrhne Andersenovej opätovné vymenovanie, o čom by Rusko mohlo požiadať o hlasovanie. Úspešné hlasovanie proti nej by si vyžadovalo podporu aspoň väčšiny zo 193 členských štátov Valného zhromaždenia OSN.
Ukrajina riskuje toxické dedičstvo dlho po skončení vojny
V októbri UNEP na žiadosť ukrajinskej vlády zverejnil správu o ničivých dôsledkoch vojny na Ukrajine na životné prostredie.
„Ukrajina, ktorú už zaťažuje množstvo zdedených environmentálnych problémov, teraz čelí zložitej, viacrozmernej environmentálnej kríze," uvádza sa v závere správy. „Krajina a región riskujú, že budú zaťažené toxickým dedičstvom ešte dlho po skončení konfliktu."
Hoci Rusko lobovalo za podporu svojho vlastného dokumentu o úlohe OSN v oblasti životného prostredia, osoby oboznámené s touto záležitosťou uviedli, že je nepravdepodobné, že by získalo dostatočnú podporu na to, aby zabránilo opätovnému vymenovaniu Andersenovej.
Tento krok sa však považuje za súčasť pokusov Putinovho režimu znemožniť západné mocnosti, ktoré uvalili finančné sankcie a poskytli podporu Ukrajine. „Rusi sťažujú situáciu ľuďom v rôznych súvislostiach," uviedol jeden z diplomatických zdrojov. „Toto je len ďalší prípad."
Ruský naratív: Západ proti zvyšku sveta
Ďalší diplomat OSN pre FT povedal: „V súčasnosti je viacero krajín, ktoré sa snažia získať podporu pre Rusko. Podľa nášho odhadu ide o klasickú ruskú páku..."
„Je to naratív, ktorý sa snažia presadiť v OSN - Západ proti zvyšku," dodal. „Túto hru hrali už predtým, pred Ukrajinou, ale teraz na to úplne pristúpili."
Tretia osoba z východoeurópskej vlády uviedla, že vie o ruskom nátlaku proti Andersenovej.
Na klimatickom summite OSN COP27 v novembri patrilo Rusko medzi krajiny produkujúce fosílne palivá, ktoré sa bránili snahe mnohých krajín vrátane USA, EÚ, Spojeného kráľovstva a Indie o prijatie záväzku postupne znížiť využívanie všetkých fosílnych palív.
Rusko sa v diskusiách o zmene klímy dlhodobo vymyká, napriek tomu, že trpí dôsledkami globálneho otepľovania v podobe lesných požiarov a hrozby rozsiahleho uvoľňovania metánu a uhlíka v dôsledku topenia sibírskeho permafrostu.
Generálny tajomník OSN sa ale napriek všetkému rozhodol navrhnúť Andersenovú na opätovné vymenovanie.
„V súlade s doterajšou praxou generálny tajomník informoval členské štáty o svojom zámere opätovne vymenovať výkonnú riaditeľku UNEP na druhé funkčné obdobie. Sekretariát nemôže poskytnúť žiadne konkrétne pripomienky k prebiehajúcemu konzultačnému procesu s členskými štátmi," uviedol jeho hovorca.