Rusko bude schopné do siedmich rokov zvýšiť produkciu skvapalneného zemného plynu (LNG) na 100 miliónov ton ročne, povedal vo štvrtok na zasadnutí vlády ruský premiér Michail Mišustin. Pomôže k tomu podľa neho rozšírenie zoznamu polí, z ktorých sa môže LNG vyvážať. Rusko plánuje do roku 2035 dosiahnuť pätinový podiel na svetovom trhu s LNG, ročnú produkciu chce dovtedy zvýšiť na 120 až 140 miliónov ton zo súčasných viac ako 30 miliónov ton, uviedla agentúra Reuters.
Rusko vlani zvýšilo vývoz LNG o 8,6 percenta zhruba na 33 miliónov ton, v prepočte asi 45 miliárd metrov kubických. Viac ako polovicu suroviny Rusko dodalo do Európy, vyplýva to z údajov spoločnosti Refinitiv Eikon.
EÚ by sa mala zbaviť závislosti od LNG z Ruska
Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová vo štvrtok apelovala, aby sa Európska únia úplne zbavila závislosti od LNG z Ruska, ktorého spotreba v EÚ vlani neklesla. Európske firmy by podľa Nej nemali uzatvárať s ruskými dodávateľmi nové kontrakty.
Licenciu má len obmedzený počet spoločností
Vládnu licenciu na vývoz LNG z Ruska po mori má len obmedzený počet spoločností, predovšetkým Novatek a Gazprom. Vývozná licencia musí mať aj pole, kde sa zemný plyn ťaží.
Väčšinu vlaňajších dodávok LNG pokryl najväčší ruský producent Novatek. Jeho závod na skvapalnený zemný plyn Jamal v arktickej časti Ruska dodal 20,8 milióna ton a závod Kriogaz-vysock pri Baltickom mori 700 000 ton, uvádza Refinitiv Eikon. Projekt Sachalin-2 v tichomorskej časti Ruska pod vedením Gazpromu vlani zvýšil dodávky LNG o 11 percent na 11,2 milióna ton.
Moskva zvýši ročnú produkciu LNG
Mišustin na zasadnutí vlády tiež povedal, že kabinet navrhol pridať do zoznamu niektoré plynové polia, ktoré sa nachádzajú v Krasnojarskom kraji na východnej Sibíri a v arktickom Jamalsko-neneckom autonómnom okruhu.
„Prijaté rozhodnutie umožní v nasledujúcich siedmich rokoch zvýšiť ročnú produkciu LNG na 100 miliónov ton a tiež výrazne zvýšiť vývoz, a celkovo posilniť pozíciu Ruska na svetovom trhu s týmto ekologickým palivom,“ poznamenal Mišustin.