Ruský prezident Dmitrij Medvedev by rád videl rubeľ na pozícii svetovej rezervnej meny. Čas dominancie dolára sa podľa neho skončil a svet potrebuje viacero rezervných mien. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

„Len pred tromi či piatimi rokmi to vyzeralo ako fantázia. Teraz o tom vážne diskutujeme,“ povedal D. Medvedev vo svojom prejave ne medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. Podľa neho svet môže potrebovať až šesť rezervných mien. „Je to zjavne nevyhnutné,“ tvrdí. Z Moskvy by zase rád spravil jedno z finančných centier sveta. Aj to má pomôcť zvýšiť dominanciu rubľa.

Potrebu viacerých svetových mien podľa neho ukázala kríza. Vytvorenie spoločnej európskej meny ako protiváhy voči doláru podľa D. Medvedeva pomohlo znížiť následky ekonomickej krízy. „Ak by svet závisel len na dolári, situácia by bola oveľa ťažšia,“ dodal.

Okrem rubľa by sa ďalšou rezervnou menou mohol stať aj čínsky jüan. Podľa ekonóma spoločnosti Goldman Sachs Jima O'Neilla by sa tieto dve meny do roku 2015 mohli dostať do koša mien, od ktorého Medzinárodný menový fond odvádza Zvláštne práva čerpania (SDR – medzinárodná rezervná mena zložená z amerického dolára, japonského jenu, britskej libry a eura). Rubeľ má „množstvo dôvodov, aby v ňom bol rovnako ako britská libra,“ tvrdí Jim O'Neill. Ak v ňom Rusko chce byť, musí umožniť, aby rubeľ mohli používať ľudia po celom svete.

Podľa šéfa ruskej centrálnej banky Bank Rossii Sergeja Ignatieva by krajina mohla prejsť na systém plávajúceho kurzu do roka a pol. Centrálna banka by kurz mohla uvoľniť napríklad tak, že prestane intervenovať na devízovom trhu.

Čína oznámila uvoľnenie kurzu už cez víkend. Aj keď centrálna banka bude naďalej obmedzovať pohyb kurzu maximálne o 0,5 percenta, včera sa jüan dostal na päťročné maximum voči doláru. Stačilo mu k tomu posilnenie o 0,4 percenta oproti oficiálnemu kurzu. Dnes už centrálna banka stanovila oficiálny kurz na silnejšej úrovni.

Proti dominancii dolára už dlhšie bojuje najmä Čína. Jej kritika vrcholila minulý rok, keď sa dolár neustále oslaboval. Krajine sa nepáčilo, že jej devízové rezervy závisia len od americkej vlády. Tá na záchranu svojej ekonomiky robila opatrenia, ktoré znehodnocovali dolár, čím sa znižovala aj hodnota čínskych rezerv.

Foto na titulke – SITA / AP