Rusko rokuje so štátmi organizácie BRICS o vytvorení medzinárodnej burzy drahých kovov. Štáty BRICS ale neplánujú vytvoriť samostatný platobný systém. Problémy s platbami, ktoré sú jednou z hlavných prekážok spolupráce v rámci bloku, vyriešia využívaním existujúcich systémov. Na záver trojdňového samitu zoskupenia v Kazani to povedal ruský prezident Vladimir Putin.

BRICS združuje Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu, Juhoafrickú republiku a od tohto roku aj ďalšie krajiny vrátane Iránu či Spojených arabských emirátov. Organizácia býva považovaná za konkurenta skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7.

Ekonomická spolupráca krajín BRICS

Členské štáty skupiny predstavujú 37 percent svetovej ekonomiky. Ich predstavitelia sa v ruskej Kazani zišli okrem iného preto, aby prerokovali iniciatívy zamerané na vytvorenie alternatív k finančnej a obchodnej infraštruktúre ovládanej Západom.

Štáty BRICS podľa Putina prehĺbia medzibankovú komunikáciu. Posilnia tiež zúčtovanie vzájomných transakcií v národných menách. Otázka cezhraničných platieb je podľa ruského prezidenta dôležitá a jednotliví členovia zoskupenia budú preto rozvíjať spoluprácu na tomto poli.

Burzové plány

Rusko tiež rokuje s ostatnými členmi BRICS o vytvorení medzinárodnej burzy drahých kovov, ktorá by zabezpečila spravodlivé ceny a rast obchodu v tomto segmente. Uviedol to ruský minister financií Anton Siluanov.

„Mechanizmus bude zahŕňať vytvorenie cenových ukazovateľov pre kovy, štandardov pre výrobu a obchodovanie so zliatkami a nástrojmi pre akreditáciu účastníkov trhu, zúčtovanie a audit v rámci BRICS,“ uviedol Siluanov. Burza by chránila obchod pred sankciami, ktoré Západ uvalil na členov BRICS Rusko a Irán.

Rusko a drahé kovy

Rusko je druhým najväčším svetovým producentom zlata a jedna z jeho najväčších spoločností, Nornickel, je najväčším svetovým dodávateľom paládia. Na jeho celosvetovej produkcii sa podieľa 40 percentami. Na všetkých hlavných ruských producentov zlata sa vzťahujú západné sankcie. Tie obmedzujú aj činnosť Nornickelu a jeho vývoz paládia, hoci na spoločnosť samotnú sa priame sankcie nevzťahujú.

Putin predtým hovoril o záujme viac ako troch desiatok štátov pripojiť sa k organizácii. Šéf iránskej diplomacie Abbás Arakčí medzitým uviedol, že lídri štátov BRICS sa v Kazani rozhodli v reakcii na žiadosť 30 až 35 krajín zatiaľ neprijímať nových členov, ale niektorým ďalším štátom umožniť pripojiť sa ku skupine v postavení partnerov.

Ďalšie dôležité správy

Rokovanie lídrov na samite skupiny BRICS v Moskve
Neprehliadnite

Putin navrhol vznik obilnej burzy BRICS, obchodovať by sa na nej mohli aj iné komodity