Ruský Federálny protimonopolný úrad plánuje opätovne zaviesť zákaz vývozu benzínu, pričom urobiť by tak mohol od budúceho mesiaca. Opätovný zákaz exportu by mal Rusku pomôcť pokryť potreby domáceho trhu v období žatvy a zabezpečiť cenovú stabilitu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko v tomto roku už k zákazu exportu benzínu pristúpilo. Urobilo tak od 1. marca, pričom zákaz mal pôvodne platiť na šesť mesiacov. Moskva ho zaviedla s výnimkou krajín patriacich do Ruskom vedenej ekonomickej únie a niektorých štátov, s ktorými má Rusko uzatvorené priame medzivládne dohody o dodávkach palív. K takým patrí napríklad Mongolsko.

Zákaz exportu benzínu, stanovený od marca na šesť mesiacov, zaviedla Moskva preto, aby zabránila nedostatku palív na domácom trhu a rastu cien po sérii ukrajinských útokov na ruské ropné rafinérie a technických výpadkoch. V máji však Rusko platnosť zákazu pozastavilo s tým, že zásoby palív vzrástli na dostatočnú úroveň. Pozastavenie zákazu stanovila Moskva najskôr do konca júna, následne ho predĺžila do konca júla.

Protimonopolný úrad ale v týchto dňoch oznámil, že podporuje opätovný zákaz exportu benzínu s platnosťou od 1. augusta. Vláda by o tom mala rozhodnúť do konca mesiaca. „Obmedzenia pri vývoze benzínu pomôžu nasýtiť domáci trh v období zvýšeného dopytu, ako je obdobie žatvy a plánovanej údržby rafinérií. Zároveň zabezpečí cenovú stabilitu a dostupnosť paliva pre všetky kategórie spotrebiteľov," uviedol k plánovanému zákazu ruský protimonopolný úrad.

Ďalšie dôležité správy

WA 56 archív La Paz - Na archívnej snímke z 26. júla 2023 pracovník počíta bankovky čínskej meny jüan v zmenárni v bolívijskej metropole La Paz. Bolívijská vláda chce v zahraničnom obchode viac používať čínsky jüan a znížiť tým závislosť od amerického dolára. Oznámil to v piatok 28. júla  minister hospodárstva Marcalo Montenegro. Vláda sa vydala cestou postupného nárastu používania jüanu v zahraničnom obchode, povedal na tlačovej konferencii. FOTO TASR/AP





A money exchange shop worker counts
Neprehliadnite

Začlenenie čínskeho jüanu do ruskej ekonomiky už možno narazilo na svoje hranice