Rusko sa pri šírení prokremeľskej propagandy uchyľuje k taktike používanej spamermi, keďže jeho sofistikovanejšie metódy zlyhali. Vo štvrtok to uviedla spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook a Instagram.

„Táto činnosť sa viac ponáša na niečo z príručky spamerov, než na sofistikované tajné operácie, ktoré sa nám v minulosti podarilo zablokovať,“ uviedol Nathaniel Gleicher, šéf bezpečnostnej politiky spoločnosti Meta.

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Meta podnikla kroky, ktorými zabránila ruským štátnym spravodajským kanálom šíriť na jej platformách dezinformácie alebo zarábať na falošných správach o vojne. Zatiaľ čo dezinformačná aktivita oficiálnych ruských mediálnych subjektov klesla, značne pribudlo pokusov o šírenie propagandy zo súkromných profilov, informovala Meta.

Vlani Meta zablokovala dve ruské dezinformačné kampane, v ktorých diskusie o vojne na Ukrajine doslova zaplavili príspevky s nepravdivými informáciami odoslané z množstva falošných účtov. Tieto kampane sa šírili na viacerých platformách, ako napríklad na Telegrame, TikToku, Twitteri, YouTube a LinkedIne.

Ďalšie dôležité správy

WA 27 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 28. februára 2022 rubľové bankovky sú na stole v Mníchove. Rusko nebude požadovať, aby odberatelia už v týchto dňoch platili za dodávky plynu v rubľoch. Uviedol to v stredu 30. marca 2022 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že proces zmeny platby na ruble bude postupný.  Na otázku médií, či sa s platbami v rubľoch vo štvrtok 31. marca začne, však Peskov uviedol, že
Neprehliadnite

Analytici: Ruská ekonomika odoláva, návrat na predvojnovú úroveň je však vzdialený