Šesť obrovských magnetov potrebných pre program jadrovej fúzie ITER vo Francúzsku v utorok opustilo prístav ruského mesta Petrohrad. Francúzsky program je jediným medzinárodným vedeckým projektom, na ktorom sa Rusko zúčastňuje aj napriek vojne na Ukrajine, informuje Euractiv.
Loď prepravujúca poloidnú magnetizačnú cievku ruskej výroby čaká dvojtýždňová cesta do mesta Marseille na juhu Francúzska. Tento obrovský magnet je široký deväť metrov a váži dvesto ton. K jeho vybudovaniu došlo pod dohľadom ruskej atómovej agentúry Rosatom a má sa stať súčasťou vrchnej časti najväčšieho „tokamaku“ na svete.
Ide o typ magnetického fúzneho reaktora, ktorý funguje na rovnakom princípe ako naše Slnko či hviezdy. Uvažuje sa o ňom ako o bezpečnom zdroji jadrovej energie.
Ruská súčiastka mala pôvodne Petrohrad opustiť v máji, no sankcie znemožnili ruským lodiam kotviť v európskych prístavoch a tak došlo k odloženiu dodania. Podľa Viačeslava Perčukova, ktorý má v rámci Rosatomu na starosti medzinárodné projekty, súčasná situácia nemení skutočnosť, že jeho firma naplní svoje záväzky. Napätie na geopolitickej scéne „neovplyvnilo realizáciu tohto projektu“ dodal.
Člen vedeckého centra ITER Leonid Chimčenko poznamenal, že bez ruskej cievky by tokamak nefungoval.