Ceny zemného plynu v Európe klesli v utorok o 9,1  percenta  po tom, čo ruský plyn opäť začal prúdiť cez Ukrajinu a prepojovací bod vo Veľkých Kapušanoch. Okrem toho cenu ovplyvňuje aj mierny priebeh zimy a dodávky skvapalneného zemného plynu, ktoré na starý kontinent postupne začínajú prichádzať morskou trasou.

Rusko naďalej nedodáva do Európy plynovodom cez Poľsko žiaden zemný plyn.

Cena futures na zemný plyn sa na burze v Amsterdame 1. februára ráno  dostala na 77,55 eura za megawatthodinu.

Diplomatické snahy pokračujú

Ruské toky plynu cez Poľsko a Nemecko sú teda naďalej pozastavené a geopolitické napätie kvôli Ukrajine je stále vysoké. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken majú spolu rokovať o ďalších krokoch.

Amerika tvrdí, že obdržala písomnú odpoveď na svoj návrh Rusku týkajúci sa toho, ako zmierniť napätie na Ukrajine. Rusko to však dementovalo.  Ruský prezident Vladimir Putin rokoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, a v utorok sa Putin stretne s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

EÚ sa obracia na iné krajiny

Európska únia medzitým konzultovala s ďalšími dodávateľmi plynu, od USA, Kataru až po Azerbajdžan, možnosti núdzových zásielok v prípade prerušenia tokov zemného plynu.

Poľská spoločnosť PGNiG skúpila americký náklad skvapalneného zemného plynu pre Ukrajinu, ktorá nemá priamy prístup k žiadnemu terminálu na dovoz skvapalneného zemného plynu.

„Potenciálny konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou viedol k zvýšenej citlivosti európskych dodávok plynu, pričom asi 30 percent plynu na kontinente pochádza z Ruska,“ uvádza RBC Capital Markets .

Diplomatické úsilie dostať do Európy viac plynu z iných zdrojov pokračuje, avšak krátkodobé ceny plynu zostávajú pod vysokým tlakom vyplývajúceho s prebiehajúceho napätia.

Ďalšie dôležité správy

Začatie výstavby Prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko vo Veľkých Kapušanoch
Neprehliadnite

Zastavenie dodávok plynu z Ruska by ekonomika EÚ tvrdo pocítila, v hre je viacero scenárov