Rusko sa chystá takmer strojnásobiť objem devíz, ktoré má v pláne predať začiatkom marca. Moskva tým reaguje na prudký pokles ziskov v oblasti energie spôsobených obmedzením vývozov či cenovým stropom, píše agentúra Bloomberg.
Ruské ministerstvo financií v piatok oznámilo, že v období od 7. februára do 6. marca predá 160,2 miliardy rubľov (2,3 miliardy dolárov) prostredníctvom rozpočtového mechanizmu, ktorého cieľom je ochrániť ekonomiku od nárastov a poklesov cien ropy.
Keďže v dôsledku amerických a európskych sankcií došlo k zmrazeniu veľkej časti medzinárodných rezerv Ruska, čínsky jüan je hlavným aktívom, ktoré krajina môže využívať na predaje zo svojho investičného fondu, čím chce pokryť výdavky.
Ruská vláda informovala, že v decembri 2022 krajina disponovala objemom 310 miliárd jüanov (46 miliárd dolárov). Rusko má v pláne až do 6. marca denne predať ekvivalent 8,9 miliardy rubľov v cudzej mene.
Predaje sa podľa odhadov Bloombergu môžu do konca roka mesačne líšiť v priemere o zhruba dve miliardy dolárov. Likvidné aktíva štátneho investičného fondu Ruska tak môžu klesnúť z 87 miliárd dolárov na 21 miliárd.
Podľa ekonóma Alexandra Isakova z Bloombergu sa dal nárast predaja devíz predpovedať. Zľava na ropu triedy Ural vzrástla po tom, čo v decembri 2022 došlo k zavedenou cenového stropu na ruskú ropu, čo znížilo daňové príjmy krajiny. Ruský rozpočet sa zas spolieha na zveličené prognózy v oblasti vývozov ruského zemného plynu, ktoré vznikli ešte pred výbuchom na plynovode Nord Stream, vysvetlil Isakov.