Rusko podľa Spojených štátov ničí zásobníky na obilie na Ukrajine, napísala agentúra Reuters. USA to dokladajú fotografiami, ktoré spravodajcovia Reuters videli a ktoré podľa nemenovaného amerického činiteľa ukazujú, aký závažný vplyv má ruská vojenská agresia voči Ukrajine na globálne zásobovanie potravinami.
Zničené budovy
Na dvoch čiernobielych snímkach sú dlhé budovy obdĺžnikového pôdorysu na východe Ukrajiny. Na fotografii zhotovené v januári, teda pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, sú neporušené. Na druhé, pochádzajúce z marca, majú zničené strechy a sú v nich krátery.
Nemenovaný činiteľ k nim povedal, že Spojené štáty majú informácie o tom, že ruské jednotky opakované ničia ukrajinské zásobníky na obilie. „Do konca marca bolo v dôsledku týchto útokov zničených najmenej šesť takýchto objektov," povedal agentúre Reuters.
Zástupcovia krajín po celom svete si v súvislosti s konfliktom na Ukrajine robia starosti kvôli jeho vplyvom na zásobovanie potravinami. Táto krajina bola v sezóne 2020/21 štvrtým najväčším vývozcom obilia na svete.
Dopad na civilistov
„To, ako Rusko bezhlavo ničí táto sila, je úplne jasným príkladom toho, že Putinova vojna priamo dopadá na civilistov na Ukrajine a ohrozuje potravinovú bezpečnosť vo svete," povedal americký činiteľ. Dodal, že v situácii, keď sú krajiny v Afrike a na Blízkom východe závislé od dovozu pšenice z Ukrajiny, ničenia zásobníkov môže viesť k nedostatku a vyhnať ceny nahor.
Ruský prezident Vladimír Putin o invázii na Ukrajinu, ktorú začal 24. februára, hovorí ako o špeciálnej vojenskej operácii. Jej cieľom je podľa neho susednú krajinu demilitarizovať a „denacifikovať".
Námestníčka amerického ministra zahraničia Wendy Shermanová tento týždeň pri rokovaní Bezpečnostnej rady OSN uviedla, že Rusko bombardovalo najmenej tri civilné lode vezúce tovar z prístavov v Čiernom mori ďalej do sveta. Jednu z nich mala prenajatú firma podnikajúca v poľnohospodárstve.
Čierne more je kľúčovou tepnou na dopravu obilia a ďalších komodít.