Rusko od začiatku vojny na Ukrajine zdvojnásobilo príjmy z predaja plynu, ropy a uhlia do Európskej únie. S odvolaním sa na údaje fínskeho strediska pre výskum energií a ovzdušia CREA to dnes napísal ruský denník Kommersant. Rusko zarába na raste cien fosílnych palív, hoci objem dodávok sa kvôli embargu a sankciám znížil.
Dvojnásobok oproti minulému roku
Rusko podľa CREA za prvé dva mesiace vojny proti Ukrajine vyviezlo energetické suroviny celkom za 63 miliárd eur, z toho do EÚ za 44 miliárd eur. To je dvojnásobok proti rovnakému obdobiu minulého roka.
„Vývoz fosílnych palív predstavuje kľúčový faktor, ktorý umožňuje Rusku budovať vojenskú moc a dovoľuje mu brutálnu agresiu proti Ukrajine," zdôraznilo fínske stredisko.
Dodávky ropy do EÚ podľa týchto údajov klesli o 20 percent a dodávky uhlia o 40 percent. Naopak dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) o 20 percent vzrástli, dodávky zemného plynu dodávaného sieťou plynovodov sa potom zvýšili o desať percent.
Naopak dodávky ruskej ropy do oblastí mimo EÚ vzrástli o 20 percent, uhlia o 30 percent a skvapalneného plynu o 80 percent.
Najväčším dovozcom bolo Nemecko
Najväčším dovozcom energetických surovín z Ruska je Nemecko, na ktoré pripadá dovoz za 9,1 miliardy eur, ďalej Taliansko (6,9 miliardy eur), Čína (6,7 miliardy eur), Holandsko (5,6 miliardy eur), Turecko (4,1 miliardy eur) a Francúzsko (3,8 miliardy eur).
Experti predpokladajú ďalší rast cien energetických surovín. EÚ zvažuje ukončenie dovozu energetických surovín z Ruska, aby Moskvu prinútila ukončiť ťaženie proti Ukrajine. Únia už prijala embargo na ruské uhlie, ktoré začne platiť od augusta. Rovnako ide o to, že prestane odoberať ruskú ropu a plyn, ale proti embargu na ruský plyn vystupuje Rakúsko, Maďarsko a Nemecko. Vysvetľujú to obavami, že takýto krok by spôsobil ekonomickú krízu.
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v stredu prerušila dodávky plynu do Poľska a Bulharska, ktoré odmietajú platiť v rubľoch, ako teraz Kremeľ požaduje.