Rusko plánuje v sobotu schváliť už tretiu vakcínu proti Covidu-19, preparát CoviVac vyvinutý Čumakovovým strediskom Ruskej akadémie vied. Dnes o tom s odkazom na vládny web s informáciami o koronavíruse napísala agentúra TASS.

Pri prvej fáze testovania látky CoviVac si ju nechalo aplikovať 200 dobrovoľníkov. Tento výskum neodhalil žiadne nežiaduce účinky. V decembri potom začala druhá fáza testov, opäť s účasťou 200 ľudí. Do ďalších klinických testov výrobca plánuje zahrnúť 3 000 osôb, spresnila agentúra TASS. Potrebnú dokumentáciu na schválenie dostalo ruské ministerstvo zdravotníctva od Čumakovového strediska 20. januára.

KK46 Le Cannet - Na archívnej snímke z 21. januára 2021 zdravotná sestra Coralie Ferronová pripravuje vakcíny proti novému koronavírusu od Moderny vo vakcinačnom centre vo francúzskom Le Cannet. Francúzsky úrad verejného zdravotníctva v piatok 12. februára 2021 odporučil, aby ľudia, ktorí už prekonali nákazu koronavírusom, boli očkovaní len jednou dávkou vakcíny. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej prišlo Francúzsko s takýmto odporúčaním ako vôbec prvá krajina na svete. FOTO TASR/AP 
FI
Neprehliadnite

Proces registrácie vakcíny je viacetapový a prísny. Posúdiť ju musí viacero pracovných skupín

Už v auguste ruské úrady schválili vakcínu Sputnik V z moskovského ústavu epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja, a to ešte pred zakončením klinických testov s účasťou dostatočne reprezentatívneho počtu dobrovoľníkov. O dva mesiace neskôr nasledovala vakcína EpiVakKorona z výskumného centra Vektor.

Vedci v minulosti kritizovali malú transparentnosť vývoja a testovania Sputnika V. Februárové zverejnenie štúdie v odbornom časopise Lancet, podľa ktorej vakcína v poslednej fáze klinických testov dosiahla účinnosti 91,6 percenta, ale podľa agentúry Reuters viedlo k aspoň čiastočnému rozptýleniu pochybností.