Rusko predpokladá, že sa do roku 2030 zbaví závislosti od dovozu lítia a niektorých ďalších vzácnych nerastov. Ruskej spravodajskej agentúre TASS to povedal Jevgenij Petrov, šéf úradu Rosnedra, ktorý v Rusku vydáva licencie na ťažbu.

„V dôsledku súboru prijatých opatrení očakávame, že do roku 2030 odstránime závislosť od dovozu u dvanástich vzácnych druhov surovín,“ uviedol Petrov. Dodal, že okrem lítia ide tiež napríklad o niób, tantal, zirkónium a mangán. Časť domácej produkcie týchto surovín podľa neho bude určená na export.

Rusko zatiaľ lítium neťaží. Podľa ruského jadrového koncernu Rosatom však na viacerých ruských náleziskách začal „urýchlený rozvoj projektov na ťažbu lítiovej rudy“. Rosatom odhaduje, že dopyt po lítiu v Rusku predstavuje zhruba 400 až 700 ton ročne, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 36 Praha - Na archívnej snímke 28. marca 2017 vzorka rudy obsahujúca lítium je položená na stole v Prahe. Najnovšie výskumy odhalili pri malej českej obci Cínovec neďaleko hraníc s Nemeckom najväčšie ložiská lítia v Európe.Vedúci odboru nerastných surovín Českej geologickej služby Jaromír Starý odhaduje zásoby lítia na 1,2 až 1,4 milióna metrických ton. Jediné podobné európske ložisko sa nachádza v Srbsku s odhadovými zásobami milióna ton. České ložisko čiastočne zasahuje aj do Nemecka, kde h
Neprehliadnite

Zelené kovy rastú. Ponúkajú investorom príležitosť zarobiť na elektromobilite