Odpálená bomba v aute dcéry ruského ultranacionalistického ideológa Alexandra Dugina bola s najväčšou pravdepodobnosťou útokom pod falošnou vlajkou s cieľom vybičovať podporu verejnosti a vystupňovať vojnu proti Ukrajine, tvrdí The Telegraph.
Vyšetrovatelia sotva začali prehľadávať miesto činu, keď ľudia napojení na Kremeľ okamžite obviňovali Ukrajinu z bombového útoku, pri ktorom zahynula Daria Duginová. Kyjev, ktorý poprel akúkoľvek spojitosť s vraždou, však môže mať v čase vojny naliehavejšie starosti ako uskutočniť zložitý útok na dcéru našepkávača Vladimira Putina, vysvetľuje portál.
Hoci sa v posledných týždňoch zvýšil počet proukrajinských partizánskych útokov v okupovanom Chersone a na Kryme, zdá sa, že Moskva má veľké rezervy vo svojich vojenských a spravodajských schopnostiach.
Odborníci, ktorí sa dlhodobo Rusku venujú, špekulujú, že vražda je skôr útokom pod falošnou vlajkou, ktorý zinscenoval Kremeľ, aby dal ruskému prezidentovi Putinovi dôvod na odvetu.
Takzvaný útok na ruskej pôde by mohol byť presne to, čo Kremeľ potrebuje, aby povzbudil ruskú verejnosť k silnejšej podpore svojej vojny na Ukrajine.
Možné dôvody
The Telegraph ďalej píše, že tým, že Putin prenesie vojnu domov do Moskvy, môže byť schopný vybičovať podporu ruskej verejnosti, ktorá mu umožní vystupňovať vojnu až do úplnej mobilizácie a dokonca obnoviť útoky na Kyjev, kde bola ruská armáda v marci „ponížená".
Medzi ďalšie, možno menej pravdepodobné teórie, ktoré uvádza The Telegraph je, že to mohla byť práca špiónov ruskej tajnej služby FSB, ktorá je dedičom KGB, pretože vraždy na objednávku s cieľom vyrovnať si osobné účty alebo len vyslať odkaz, nie sú pre FSB ničím výnimočným.
Ruská FSB a bezpečnostné služby sú povestné svojou veľkosťou, ťažkopádnosťou, násilím a roztrieštenosťou, poznamenal denník.
Invázia Kremľa na Ukrajinu zabila desaťtisíce ruských vojakov a mnoho ďalších zranila. Kremeľská propaganda pred touto skutočnosťou chránila väčšinu ruskej verejnosti, ale ruské bezpečnostné služby o všetkom vedeli. Znepriatelené zložky sa preto možno rozhodli, že nastal čas na vzburu, zamýšľa sa denník.
No hoci sa v ruskom bezpečnostnom aparáte ozývali náznaky nesúhlasu, k žiadnej väčšej vzbure nedošlo - a vražda Dugina by bol spôsob, ako začať vzburu. Duginovej priateľ Andrej Krasnov totiž po incidente naznačil, že bomba mohla byť určená pre jej otca, pretože to bolo jeho auto.
Ďalšia teória, ktorú The Telegraph uvádza je, že nespokojný ruský milionár, ktorý je proti vojne Kremľa na Ukrajine, zaplatil za zabitie Alexandra Dugina, ktorý bol údajne zamýšľaným cieľom, aby vyslal odkaz.
Podľa deníka sa však najpravdepodobnejší zdá útok pod falošnou vlajkou. Ten ale vyvoláva ďalšie otázky o „škodách", ktoré je Kremeľ ochotný spôsobiť sám sebe.
Kto je Alexandr Dugin?
Dugin, niekedy nazývaný „Putinov mozog", sa zaslúžil o to, že sa filozofia Kremľa odklonila od toho, čo považoval za „jedovatý" západný liberalizmus, ktorý presadzoval Boris Jeľcin počas svojho pôsobenia vo funkcii ruského prezidenta v 90. rokoch.
Namiesto toho preferoval slovanskú expanzionistickú ideológiu zameranú na bojovníkov, ktorá sa živila neustálou vojnou s Európou a jej liberálnymi spojencami vrátane Ukrajiny.
V konečnom dôsledku chce, aby Kremeľ vládol euroázijskému superštátu, ktorý sa bude rozprestierať od Vladivostoku na okraji Tichého oceánu až po Dublin.
Vo svojej knihe Štvrtá politická teória z roku 2009, v ktorej propagoval svoju koncepciu slovanskej jedinečnosti, Dugin označil globalizáciu za „anglosaský etnocentrizmus" a „najčistejší prejav rasistickej ideológie".
„Ak ste za globálnu liberálnu hegemóniu, ste nepriateľ," napísal.
Syn plukovníka sovietskej rozviedky, ktorý opustil svoju mladú rodinu, Duginova filozofická cesta viedla od koketovania so satanizmom a fašistickou ideológiou v jeho 20 rokoch až po neoficiálneho poradcu Putina.
V roku 2014 podporil ruskú anexiu Krymu a prišiel o prácu vedúceho katedry na Moskovskej štátnej univerzite za to, že vyzval Rusko, aby „zabíjalo, zabíjalo, zabíjalo" ukrajinských lídrov. V roku 2008 povedal, že Putin bol mäkký, keď vo vojne v Gruzínsku nedobyl Tbilisi.