Ruské úrady privolili s tým, že Nóri ich môžu previezť v autobusoch. S odvolaním sa na políciu najsevernejšej nórskej provincie Finnmark o tom informovala agentúra DPA. V Storskogu teraz teploty dosahujú až mínus 23 stupňov Celzia.

Do Nórska sa v minulom roku pokúšali migranti dostať nielen takzvaným balkánskym chodníkom vedúcim cez Turecko, Grécko, západný Balkán, Rakúsko a Nemecko, ale práve aj cez Rusko. Kvôli zákazu prechádzať hranicu pešo si migranti kupovali bicykle a na nich potom do Nórska prechádzali. Vlani sa takto do škandinávskej krajiny dostalo asi 5500 ľudí.

Pôvodne sa zdalo, že migranti budú musieť po vypovedaní nórskymi úradmi cestu späť absolvovať aj na bicykli, úrady oboch krajín sa ale nakoniec dohodli.

Oslo už skôr uviedlo, že bude niektorých Sýrčanov, ktorí do Nórska prichádzajú cez Rusko, posielať späť, lebo sa údajne väčšinou jedná o ľudí, ktorí dlhšiu dobu žili v Rusku a majú povolenie tam zostať. Nejedná sa tak vraj o utečencov. Získať ruské víza nie je pre Sýrčanov problém a na severe sa obišli aj bez služieb kompresných staníc.

Nórsko síce nie je členskou krajinou Európskej únie, ale je súčasťou schengenského priestoru voľného cestovania. Škandinávska krajina vlani prijala skoro 33-tisíc žiadateľov o azyl. Väčšina z nich pricestovala cez susedné Švédsko. Na začiatku januára Oslo oznámilo, že asi 5-tisíc utečencov vráti taktiež do členských krajín Európskej únie.