Ruské úrady diskutujú o obnovení povinnej výmeny devízových príjmov exportérov za ruble, a reagujú tak na prepad kurzu domácej meny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Rusko takéto opatrenie na krátky čas zaviedlo už vlani po začatí vojenskej invázie na Ukrajinu.
Americký dolár začiatkom týždňa prvýkrát od vlaňajšej jari prekonal hranicu 100 rubľov. Ruská centrálna banka na to na druhý deň reagovala zvýšením základnej úrokovej sadzby o 3,5 percentuálneho bodu na 12 percent. Tento krok však zrejme pokles ruskej meny iba spomalil.
Podľa zdroja z nemenovanej exportnej firmy sa teraz diskutuje o povinnosti zamieňať za ruble až 90 percent exportných príjmov. Ďalší zdroj z exportného priemyslu uviedol, že ide tiež napríklad o zákaz výplaty dividend do zahraničia. Dodal, že podniky budú platiť za chyby vlády. „Môžete kravu vydojiť k smrti, ale keď tá krava zomrie, koho budete dojiť? Obyvateľstvo?“ citovala tento zdroj agentúra Reuters.
Rusko sa po začatí invázie na Ukrajinu stalo terčom rozsiahlych sankcií zo strany západných krajín. Rubeľ sa prudko oslabil už na konci vlaňajšieho februára, hneď po začatí invázie. Vlani v marci tak dolár vystúpil až nad 120 rubľov, ako sa ruská mena spamätala a v nasledujúcich mesiacoch spevnila na maximum za viac ako sedem rokov. Prispelo k tomu obmedzenie pohybu kapitálu, ku ktorému Rusi pristúpili, a tiež rast exportných príjmov. Vlani v júni tak ruská mena spevnila pod 60 rubľov za dolár.
Od konca minulého roka rubeľ dlhodobo oslabuje, od začiatku tohto roka stratil k doláru zhruba 30 percent hodnoty.