Západné sankcie uvalené po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu odrezali ruský finančný sektor od globálneho platobného systému a vytvorili tlak na produkciu a predaj ropy, keďže kupujúci odmietali ruské barely alebo sa snažili získať zľavu.

Diplomati členských krajín Európskej únie sa v nedeľu nezhodli na novom návrhu embarga na ruskú ropu, ale opäť sa o dohodu pokúsia ešte pred summitom lídrov EÚ, ktorý sa bude konať v pondelok a utorok. 

Hlavy členských štátov EÚ sa dnes stretnú, aby prediskutovali návrh na zákaz dodávok ruskej ropy dopravovanej do krajín únie po mori (tankermi) do konca tohto roka s tým, že výnimku budú mať Maďarsko, Slovensko a Česko, aby mohli určitý čas pokračovať v prijímaní ruskej ropy cez ropovod Družba, a to dovtedy, kým nenájdu náhradné riešenia.

„Prečo by malo Rusko udržiavať ťažbu ropy na úrovni 10 miliónov barelov denne, ak môžeme (efektívnejšie) spotrebovať a vyviezť sedem až osem miliónov barelov denne bez strát pre štátny rozpočet a domácu spotrebu?" pýa sa Fedun. „Čo je lepšie - predávať 10 barelov ropy za 50 dolárov alebo sedem, ale za 80 dolárov?" dodal.

Leonid Fedun, ktorý v polovici deväťdesiatych rokov spoluzakladal Lukoil spoločne s Vagitom Alekperovom, napísal článok, ktorý uverejnili ruské noviny RBC. Na svojom twitterovom účte naň pozornil reportér Bloombergu pre ekonomiku Jack Farchy.

Leonid Fedun tiež vyzval na zvýšenie investícií do ruskej tankerovej flotily, pretože sankcie zvýšili náklady na prenájom lodí.

Ďalšie dôležité správy

PK 32 archív Princeton - Na archívnej snímke z 12. septembra 2012 logo ruského ropného giganta Lukoil visí pri čerpacej stanici v americkom meste Princeton. Lukoil vo štvrtok 3. marca 2022 vyzval na okamžité zastavenie bojov na Ukrajine. FOTO TASR/AP

FILE — A Lukoil service station is shown in Princeton, N.J., in this file photo, Sept. 12, 2012. (AP Photo/Mel Evans, File)
Neprehliadnite

Šéf ruského koncernu Lukoil odstúpil, firma kritizovala napadnutie Ukrajiny