Západné sankcie uvalené po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu odrezali ruský finančný sektor od globálneho platobného systému a vytvorili tlak na produkciu a predaj ropy, keďže kupujúci odmietali ruské barely alebo sa snažili získať zľavu.
Diplomati členských krajín Európskej únie sa v nedeľu nezhodli na novom návrhu embarga na ruskú ropu, ale opäť sa o dohodu pokúsia ešte pred summitom lídrov EÚ, ktorý sa bude konať v pondelok a utorok.
Hlavy členských štátov EÚ sa dnes stretnú, aby prediskutovali návrh na zákaz dodávok ruskej ropy dopravovanej do krajín únie po mori (tankermi) do konca tohto roka s tým, že výnimku budú mať Maďarsko, Slovensko a Česko, aby mohli určitý čas pokračovať v prijímaní ruskej ropy cez ropovod Družba, a to dovtedy, kým nenájdu náhradné riešenia.
„Prečo by malo Rusko udržiavať ťažbu ropy na úrovni 10 miliónov barelov denne, ak môžeme (efektívnejšie) spotrebovať a vyviezť sedem až osem miliónov barelov denne bez strát pre štátny rozpočet a domácu spotrebu?" pýa sa Fedun. „Čo je lepšie - predávať 10 barelov ropy za 50 dolárov alebo sedem, ale za 80 dolárov?" dodal.
Leonid Fedun, ktorý v polovici deväťdesiatych rokov spoluzakladal Lukoil spoločne s Vagitom Alekperovom, napísal článok, ktorý uverejnili ruské noviny RBC. Na svojom twitterovom účte naň pozornil reportér Bloombergu pre ekonomiku Jack Farchy.
Interesting op-ed from Lukoil's Leonid Fedun, who argues that Russia should cut production to 7-8 million b/d (down ~30%) rather than selling its #oil at a huge discounthttps://t.co/vLhwD5DmDw
— Jack Farchy (@jfarchy) May 30, 2022
Leonid Fedun tiež vyzval na zvýšenie investícií do ruskej tankerovej flotily, pretože sankcie zvýšili náklady na prenájom lodí.