Americké ministerstvo zahraničných vecí začalo skúmať otázku, či je Rusko podľa zákona štátom podporujúcim terorizmus, ako tvrdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten spolu so svojimi ministrami nešetrí úsilím, aby americkým a európskym predstaviteľom pripomenul, že by Rusko mali označiť, za štát podporujúci terorizmus, napísal pre web EUobserver Alexander J. Motyl.
Dôvody môžu byť politické
Ak bude Rusko túto definíciu spĺňať, potom sú dôvody, prečo ho neoznačiť za štát financujúci terorizmus čisto politické. A americké či európske úrady sa veľakrát v minulosti neštítili povýšiť politiku nad prísny výklad zákonov.
Zbierka zákonov Spojených štátov definuje terorizmus ako akýkoľvek čin, ktorý okrem iného predstavuje ohrozenie ľudského života alebo potenciálne nebezpečenstvo pre kritickú infraštruktúru či kľúčové zdroje. Ak je jeho cieľom ovplyvňovať vládnu politiku prostredníctvom zastrašovania alebo nátlaku. Ak takýto čin ovplyvňuje chod štátu hrozbami použitím zbraní hromadného ničenia, atentátmi alebo únosmi.
Zákony sú podobné
V podobnom duchu sa nesie aj Smernica EÚ 2017/541, ktorá "obsahuje vyčerpávajúci zoznam závažných trestných činov, ako sú napríklad útoky na život osoby, ktoré sú úmyselným konaním a ktoré možno označiť za trestný čin terorizmu, ak sú spáchané na účely terorizmu, a to s cieľom vážne zastrašiť obyvateľstvo, neoprávnene donútiť vládu alebo medzinárodnú organizáciu, aby niečo konala alebo sa zdržala konania",
Napriek tomu, že medzi obidvoma definíciami sú isté rozdiely, vo viacerých základných rysoch sa zhodujú, píše Motyl. Terorizmus je násilný trestný čin, ktorého cieľom je zastrašiť, vyvíjať nátlak alebo ničiť.
Asi s najlepšou definíciou terorizmu však prišiel americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), podľa ktorého je terorizmus „násilná trestná činnosť páchaná jednotlivcami alebo skupinami na podnet alebo v spojení so zahraničnými teroristickými organizáciami či štátmi“.
Aj napriek tomu, že štáty môžu byť teroristické, ešte stále existuje dôležitý rozdiel medzi štátnym terorizmom a vojnou. Obe uvedené definície sú založené na tom, že teroristický čin musí byť zločin.
Vojna je teror
Vojny na rozdiel od toho môžu byť morálnym zločinom, ale nie sú trestným činom. Vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocída by však mohli byť kvalifikované ako teroristické trestné činy, pretože predstavujú porušenie medzinárodného práva, ako aj zákonov jednotlivých štátov.
V nedávno zverejnenej nezávislej správe webu NewLines Institute a Centra pre ľudské práva Raoula Wallenberga jej autori dospeli k záveru, že „Rusko je zodpovedné za priame a verejné podnecovanie genocídy“ a páchanie zverstiev, z ktorých možno usudzovať na zámer zničiť ukrajinský národ.
Stovky zločinov
A ako už 23. marca povedal Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken: „americká administratíva dospela k záveru, že príslušníci ruských ozbrojených síl páchajú na Ukrajine vojnové zločiny“. Ukrajina už medzičasom identifikovala viac ako 600 osôb podozrivých z páchania vojnových zločinov.
V súlade s uvedenými definíciami a vyhláseniami je teda Rusko teroristický štát, ako aj – spolu so Severnou Kóreou, Kubou, Sýriou a Iránom - štát financujúci terorizmus, čo by Washington mohol vziať do úvahy a potrestať sankciami aj krajiny, ktoré s Ruskom aj naďalej udržiavajú obchodné vzťahy. Či k tomu Washington pristúpi, je podľa.... druhá vec.