Mariupol sa stalo najviac ostreľovaným mestom Putinovho ťaženia na Ukrajinu a ruské ťažké zbrane tam napáchali najväčšie škody. Mesto je pre ruskú dobyvačnú vojnu kľúčovým. Ale prečo? Existujú na to štyri hlavné dôvody, prečo by bolo jeho dobytie strategickým víťazstvom pre Rusko a ťažkou ranou pre Ukrajinu, píše o tom BBC.

Chcú sa spojiť so separatistami

Prvým dôvodom je zabezpečenie pozemného koridora medzi polostrovom Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, a Donbasom. Zemepisné mesto Mariupol zaberá na mape len zanedbateľné územie, ale v súčasnosti stojí zaťato v ceste ruským silám, ktoré sa vyrojili z Krymu. Teraz postupujú v smere na severovýchod, aby sa sa spojili so svojimi spojencami v Donbase, ktorými sú proruskí separatisti.

Prístav je centrom exportu

Druhým dôvodom je priškrtenie ukrajinskej ekonomiky, keďže Mariupol je oddávna strategicky dôležitým prístavom v Azovskom mori, ktoré je súčasťou Čierneho mora. Vďaka svojim hlbokým kotviskám je Mariupol najväčším prístavom v oblasti Azovského mora a domovom veľkých železiarní a oceliarní. V normálnych časoch je prístav centom exportu ukrajinskej ocele, uhlia a obilia na Blízky východ a do ďalších destinácií.

V hre je aj propaganda

Tretí dôvod je propagandistický. Mariupol je domovským mestom ukrajinského práporu Azov, ktorého členmi sú aj ultrapravicoví extrémisti. Napriek tomu, že ide o zanedbateľnú súčasť ukrajinských síl, v rukách Moskvy je to účinný propagandistický nástroj. Môže totiž obyvateľom Ruska tvrdiť, že mladých mužov vysiela na Ukrajinu bojovať preto, aby zo susednej krajiny vyhnali neonacistov.

Psychologický význam

Štvrtým dôvodom je podpora morálky. Ak sa Rusku podarí dobyť Mariupol, bude to mať psychologický význam pre obe bojujúce strany. Ruské víťazstvo v Mariupole umožní Kremľu ukázať prostredníctvom štátom ovládaných médií bežným Rusom, že Moskva dosahuje ciele, ktoré si vytýčila a ruské vojská postupujú víťazne vpred. Pre Putina, ktorý túto vojnu pravdepodobne berie osobne, to všetko má historický význam. Ukrajinské pobrežie Čierneho mora chápe ruský prezident ako súčasť Novorossije – území, ktoré boli od 18. storočia súčasťou ruského impéria.

Ďalšie dôležité správy

Žatevné práce sú v plnom prúde aj v Bratislave. Družstevníci z Rakúska sa pustili do zberu úrody v pohraničnej oblasti Berg, Kopčany, Lúky. Na snímke kombajn vysypáva obilie do autovlečky na poli v Kopčanoch. Bratislava, 15. júla 2021. FOTO TASR - Miroslav Košírer
Neprehliadnite

Blokáda prístavov znemožňuje vývoz obilia, Ukrajina môže prísť o miliardy dolárov