"Počas tohtoročného leta môže v Rusku, Kazachstane a Bielorusku zmiznúť spodné prádlo zo syntetických vlákien. Stane sa tak, pokiaľ začnú platiť pravidlá predpísané colnou úniou. Zákazom utrpia predovšetkým čipkované tovary vyhľadávané ženami," napísal spravodajský server BBC.
Úradníci z komisie, ktorá pravidlá vypracovala, predpismi obhajujú starostlivosť o spotrebiteľov, aby výrobky neohrozili ich zdravie. Ale výrobcovia aj mnohí experti tvrdia, že neexistujú pádne dôkazy dokazujúce škodlivosť nohavičiek z umelých vlákien a že zákaz by bol bezdôvodný.
Počas uplynulého víkendu tridsať žien v Kazachstane dalo svoju nespokojnosť najavo tým, že vyšli do ulíc prostestovať s nohavičkami v rukách či na hlavách. "Slobodu nohavičkám!" skandovali, kým nezasiahla polícia.
V Rusku sa síce nedemonštruje, ale výrobcovia a dovozcovia spodného prádla kypia nespokojnosťou. Majú totiž čo stratiť. Na ruskom trhu sa podľa zväzu podnikateľov v textilnom priemysle každý rok predá bielizeň za najmenej štyri miliardy dolárov. Analytici varujú, že z pultov zmizne až 90 percent ponuky, pokiaľ zákaz vstúpi do platnosti.
Podľa expertov umelé vlákna v spodnom prádle využívajú prakticky všetci výrobcovia, snáď s výnimkou špecialistov na čisto bavlnené prádlo alebo výrobcov oblečenia pre zdravotníkov.
"Zrieknuť sa umelých vlákien je rovnaké ako sa zrieknuť moderných železobetónových technológii v stavebníctve a vrátiť sa k drevu," myslí si jedna z expertiek. Anna Lebsaková-Klejmansová pripisuje zákaz buď úradníckej neschopnosti alebo má podozrenie, že ide o druh obchodného embarga.
Problém možno tkvie v tom, že 80 až 90 percent spodného prádla sa dováža z cudziny. Ale v Kazachstane existujú veľké a nevyužité kapacity v priemysle na spracovanie bavlny. Tejto stredoázijskej republike, ktorá prežíva "devízovú víchricu" kvôli devalvácii svojej meny, by sa rast dopytu po bavlnenom prádle náramne hodil. Ďalší ľudia sa zákazu vysmievajú ako ďalšiemu márnemu pokusu rozbujnenej byrokracie o všadeprítomnú kontrolu.
"Je to len ďalšie hlúpe nariadenie, ktoré ukazuje neschopnosť našej vlády" povedal agenúre AP dvadsaťdvaročný Rus Trifon Gadzikasimov, podľa ktorého si dievčatá vždy budú môcť kúpiť žiadaný tovar v zahraničí, aj keby ho v Rusku nebolo.
Snáď všetky ruské médiá sa už cítili povinné predviesť svoju duchaplnosť na hrozbe veľkého obratu od súčasného raja čipkovaných nohavičiek k nevzhľadnému bavlnenému spodnému prádlu sovietskej éry.
Výsmech zase prinútil úradníkov objasňovať, že rozhodnutie sa prijalo už pred rokmi. Colná únia prisľúbila na danú tému vyhlásenie, zatiaľ čo ruské ministerstvo priemyslu a obchodu sa už zaprisahalo bojovať za zrušenie zákazu.
Mnoho analytikov pochybuje, že sa masívny zákaz nakoniec podarí presadiť. Podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) totiž štáty môžu zákazy a obmedzenia zavádzať len v prípade, že riziko zdravia je dokázané. Rusku by tak hrozil spor s WTO.