Rusku sa podarilo predbehnúť Čínu a v Iráne sa stalo najväčším investorom, píše agentúra Bloomberg.

Šéf štátom riadenej Iránskej organizácie pre investovanie a ekonomickú a technickú pomoc Ali Fekri v sobotu priblížil, že odkedy sa v auguste 2021 v Iráne dostala k moci vláda Ebráhima Raísího, tak Rusko minulo na dva ropné projekty v západnej provincii Ílám zhruba 2,7 miliardy dolárov.

Ďalšími veľkými investormi v krajine sú Spojené arabské emiráty, Afganistan, Turecko a Čína. Peking disponoval „väčšou kapacitou“, no v priebehu roka 2022 znížil svoje výdavky, pričom ich obmedzil na logistické centrá napojené na svoje vývozy do Iránu.

Irán a Rusko výrazne posilnili vzťahy, odkedy Moskva vo februári 2022 spustila inváziu na Ukrajinu. Tieto dve krajiny spolu uzavreli celý rad dohôd, ktorých cieľom je rozšírenie obchodu a vojenskej spolupráce.

Európska únia a Spojené štáty kritizujú Irán za to, že Moskve dodáva drony, ktoré Rusko následne využíva vo vojne proti Ukrajine. Teherán aj Moskva sa stali terčom mnohých sankcií, a tak sa spolu snažia nájsť spôsob, ako tieto tresty obísť.

Fekri tvrdí, že Rusko do Iránu investuje buď posielaním fyzickej hotovosti alebo na to využíva obchodníkov s devízami.

Ďalšie dôležité správy

KK28 archív Kyjev - Na archívnej snímke z 17. októbra 2022 dron na oblohe v Kyjeve. Rusko plánuje dlhotrvajúcu kampaň útokov s bezpilotnými lietadlami vyrobenými v Iráne, aby
Neprehliadnite

Irán odrazil útok dronmi na vojenské zariadenie, oznámilo iránske ministerstvo obrany