Ťažba ropy a plynového kondenzátu v Rusku vo februári vystúpila na 11,06 milióna barelov denne zhruba z 11 miliónov v januári. Na základe svojich prepočtov to dnes uviedla agentúra Reuters, ktorá vychádza z čiastkových informácií ruskej agentúry Interfax. Vzhľadom na sankcie, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, je však čoraz ťažšie ruskú ropu teraz predať.

Komplikácie ťažobného sektora

Vyjadrené v tonách, ťažba ropy vo februári dosiahla 42,23 milióna ton, uviedol Interfax. V januári to bolo 46,53 milióna ton, január ale mal o tri dni viac. Situáciu ruského ťažobného sektora teraz komplikujú tvrdé sankcie, ktoré začali minulý týždeň voči Rusku zavádzať západné krajiny. Moskva inváziu na Ukrajinu označuje za špeciálnu vojenskú operáciu.

Vplyvy sankcií sú pritom cítiť na celom trhu s ropou. Ruská ropa Urals je teraz v aukciách lacnejšia o viac ako 18 dolárov na barel oproti cene severomorskej ropy Brent, ktorá sa považuje za hlavné vodítko vývoja cien ropy na svetových trhoch.

Ani zľava obchodu nepomáha

Tak výraznú zľavu trh nepamätá od rozpadu Sovietskeho zväzu pred viac ako tridsiatimi rokmi. Ani pri takej zľave ale obchodníci nenachádzajú záujemcov, ktorí by boli ochotní si ruskú ropu kúpiť.

Ropy existuje mnoho druhov, líšia sa podľa kvality a obsahu síry, od čoho sa odvíja aj cena. K najžiadanejším patrí pre svoje fyzikálne vlastnosti napríklad americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI).

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: O mestá prebiehajú tvrdé boje. Ropa rastie nad 110 dolárov