Európa sa stáva závislou od ruských hnojív, rovnako ako to bolo s plynom. Upozornil na to generálny riaditeľ spoločnosti Yara International Svein Tore Holsether, jedného z najväčších výrobcov minerálnych hnojív na báze dusíka. „Hnojivo je nový plyn," vyhlásil pre Financial Times.

EÚ doviezla podľa dát Eurostatu z Ruska v období do júna 2023 dvojnásobné množstvo močoviny v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ruský dovoz predstavuje v aktuálnej sezóne tretinu celkového dovozu močoviny do eurobloku. Cena hnojiva prudko vzrástla po rozsiahlej invázii Moskvy na Ukrajinu vo februári 2022, keďže sankcie uvalené na Rusko znížili dostupnosť zemného plynu, ktorý je hlavným komponentom pri výrobe dusíkatých hnojív, ako je čpavok a močovina. To obmedzilo európskych farmárov, ale ešte viac tých v Afrike, ktorí úplne prestali používať hnojivá. V dôsledku toho sa prehĺbila globálna potravinová kríza.

Odvtedy sa už ceny hnojív znížili, klesli aj ceny zemného plynu, ale európsky priemysel hnojív má stále problémy, pretože dovoz z Ruska má čoraz väčší podiel na trhu, povedal S. Holsether. Ruskí výrobcovia hnojív totiž profitujú z nižších nákladov na energie.

Rusko je jedným z najväčších svetových výrobcov a vývozcov dusíkatých hnojív. Príjmy krajiny z ich vývozu v roku 2022 vzrástli vďaka vyšším cenám o 70 percent. Rusko by mohlo využiť svoju dominanciu na trhu s hnojivami aj ako politickú páku – rovnako ako to urobilo s dodávkami energie, povedal ešte S. Holsether. „Keď vyrábate produkt, ktorý je taký dôležitý pre výrobu potravín, je to mocný nástroj,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Potravinová kríza sa Európy netýka, lebo má všetkého dostatok. Skutočne je to tak?