Takmer polovica popredných odborníkov na zahraničnú politiku si myslí, že Rusko sa do roka 2033 ako štát rozpadne alebo zlyhá. Okrem toho sa podľa väčšiny z nich Čína dovtedy pokúsi násilím zabrať Taiwan, píše The Financial Times.

Rusko pociťuje dôsledky vojny

Z prieskumu Atlantickej rady vyplynulo, že až 46 percent zo 167 odborníkov súhlasí s tým, že počas najbližších desiatich rokov Rusko ako štát zlyhá alebo sa rozpadne. Pri ďalšej otázke poukázalo 40 percent respondentov na to, že Rusko sa počas tohto obdobia rozpadne z dôvodu „revolúcie, občianskej vojny alebo politického rozpadu“.

„Situácia na Ukrajine jasne zdôrazňuje možnosť vnútorných problémov v Rusku a možnosť, že celá vojna by mohla mať bumerangový efekt nielen na jej vedenie, ale aj na krajinu ako celok,“ myslí si Peter Engelke z Atlantickej rady.

Západ trvá na tom, že Rusko výrazne oslabili invázia na Ukrajinu, ktorú ruský prezident Vladimir Putin spustil pred 11 mesiacmi, západné sankcie a kontrola vývozov. Podľa ekonómov výrobná kapacita Ruska sústavne klesá následkom represívnych opatrení, čo krajinu vrátilo o niekoľko desaťročí späť.

Hoci je Európa svedkom najväčšieho pozemného konfliktu od ukončenia druhej svetovej vojny, väčšina odborníkov neverí, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokov dôjde k priamemu vojenskému konfliktu medzi Ruskom a NATO.

Čaká nás jadrová vojna?

V otázke Číny však odborníci takí optimistickí neboli. Až 70 percent respondentov totiž predpovedá, že Peking do desiatich rokov spustí vojenský útok na Taiwan s cieľom získať ho späť pod svoju kontrolu. Velitelia americkej armády v tejto súvislosti poukazujú na rok 2027, na ktorý pripadne 100. výročie založenia ľudovej oslobodeneckej armády Číny. Niektorí predstavitelia však tvrdia, že Peking by mohol inváziu na Taiwan spustiť ešte v priebehu tohto roka.

Takmer 90 percent respondentov verí, že prinajmenšom jedna ďalšia krajina bude do roka 2033 disponovať jadrovými zbraňami. Podľa 68 percent by touto krajinou s veľkou pravdepodobnosťou mohol byť práve Irán. Aj napriek tomu až 58 percent odborníkov predpokladá, že k použitiu jadrových zbraní počas najbližších desiatich rokov nedôjde.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer hovorí počas tlačovej konferencie po stretnutí s maďarským ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóm o bilaterálnych vzťahoch, aktuálnych európskych témach a regionálnych výzvach 5. decembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine bude pre Slovensko výzvou aj v roku 2023, zhodnotil Rastislav Káčer