„Akonáhle začneme dodávky západnou cestou, môže objem dodávok plynu do Číny prekonať súčasný objem exportu do Európy,“ citoval Millera ruský server RT. Západnou cestou by mal prúdiť plyn z nálezísk na západnej Sibíri. Dodávky by v rámci plánovaného tridsaťročného kontraktu mali dosahovať 30 miliárd kubických metrov plynu ročne.
Podľa šéfa Gazpromu už boli dohodnuté hlavné podmienky kontraktu, vrátane časového harmonogramu výstavby plynovodu Altaj. „Západná cesta sa stáva prioritou v našej plynárenskej spolupráci (s Čínou),“ vyhlásil Miller. Rámcová zmluva zároveň predpokladá, že čínska plynárenská spoločnosť CNPC kúpi desaťpercentný podiel vo firme Vankornefť, ktorá je divíziou ruského ropného giganta Rosnefť, píše agentúra Reuters.
Gazprom už tento rok podpísal dohodu, podľa ktorej má do Číny dodávať takzvanou východnou cestou 38 miliárd metrov kubických plynu ročne. Táto dohoda v hodnote 400 miliárd dolárov (vyše 322 miliárd eur) ráta s prepravou plynu z nálezísk na východnej Sibíri prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri, ktorý je od septembra vo výstavbe.
Rusko čoraz viac presúva pozornosť k ázijským trhom po tom, čo sa stalo terčom sankcií západných krajín kvôli svojmu postupu voči Ukrajine. Dohody o dodávkach plynu do Číny pomôžu ruskému Gazpromu znížiť závislosť na európskom trhu. Číne ruský plyn umožní zníži závislosť na uhlí v čase, keď sa svet snaží riešiť problémy so znečisteným ovzduším.
„Spolupráca Číny s Ruskom je vrcholne dôležitá pre udržanie sveta v medziach medzinárodného práva a pre posilnenie jeho stability a predvídateľnosti,“ uviedol podľa agentúry Reuters ruský prezident Vladimir Putin pri rozhovore s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Stretnutie štátnikov sa uskutočnilo pred vrcholným samitom Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC), ktorý sa začne v pondelok.