Rusko bude presadzovať vlastné ciele v oblasti ochrany klímy a predstaví svoje návrhy na zvládnutie globálneho otepľovania ako alternatívu k plánom podporovaným Západom. Povedal to námestník ruského ministra energetiky Pavel Sorokin.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú napäté. Rozpory majú v mnohých záležitostiach, jednou z ktorých je práve oblasť klímy.

Nová energetická stretégia

Rusko momentálne pracuje na novej energetickej stratégii do roku 2050. Pavel Sorokin na konferencii venovanej energetike povedal, že táto stratégia bude zohľadňovať také opatrenia, ktoré neohrozia „rozvojový potenciál“ Ruska.

„Spriatelené krajiny“ bude Moskva podľa neho povzbudzovať k podniknutiu rovnakých krokov.

Zároveň vyhlásil, že energetická účinnosť má veľký potenciál ako jeden zo spôsobov riešenia klimatickej krízy. V Rusku je tento potenciál zhruba na 20 - 30 percentách. „Toto je konštruktívny spôsob, ako znížiť emisie, a nie všetko zahltiť veternými turbínami a solárnymi panelmi,“ tvrdí Pavel Sorokin.

„Niektoré realistické opatrenia spočívajú vo využívaní čistých zdrojov, ktoré máme. Ide napríklad o plyn, jadrovú či vodnú energiu,“ uviedol Pavel Sorokin.

Názory na zemný plyn sa líšia

Rusko často tvrdí, že využívanie zemného plynu je plne v súlade s globálnymi cieľmi v oblasti boja proti klimatickej zmene, a toto fosílne palivo by podľa neho malo zostať kľúčovým prvkom v spotrebe energie, pripomína Reuters.

Niektorí odborníci na oblasť klímy hovoria, že práve rastúca produkcia zemného plynu, respektíve metánu, je jednou z hlavných príčin klimatickej zmeny. Plány na rozšírenie jeho ťažby by preto mohli ohroziť úsilie o obmedzenie emisií skleníkových plynov.

Agentúra Reuters sa zároveň píše, že vyjadrenia Pavla Sorokina môžu byť predzvesťou možných sporov na summite OSN o klíme (COP29), ktorý sa bude konať v novembri v Azerbajdžane.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Slovensko nebude v zime mrznúť, sľubuje šéf ukrajinského Naftogazu