Rusko a Azerbajdžan v utorok kritizovali vyslanie rozšírenej misie EÚ do nestabilnej oblasti na hraniciach Arménska s Azerbajdžanom.
„EÚ otvorene zneužíva svoje vzťahy s Arménskom a Azerbajdžanom,“ povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Misia EÚ podľa „vyvoláva pochybnosti v oblasti jej zákonnosti, úloh, mandátu a trvania“.
Lavrov v utorok navštívil Baku, kde rokoval s azerbajdžanským ministrom zahraničných vecí Džejhunom Bajramovom. Ten na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že pozícia Arménska v rokovaniach s Azerbajdžanom o normalizácii vzťahov sa po vyslaní misie EÚ stala „deštruktívnejšou“. Predošlá dvojmesačná misia podľa jeho slov „neuspela“ pri dosahovaní svojich cieľov.
Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev minulý týždeň po rokovaní s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom v Mníchove povedal, že Baku zvažuje návrh USA na plnohodnotnú mierovú dohodu. Na stretnutí v Mníchove sa zúčastnil aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Postsovietske republiky Arménsko a Azerbajdžan viedli medzi sebou dve vojny o enklávu Náhorný Karabach. Ide o súčasť Azerbajdžanu, väčšinu z jeho 120-tisíc obyvateľov však tvoria Arméni. Od Azerbajdžanu sa odštiepil v 90. rokoch po prvej z týchto vojen.
Druhá vojna si v roku 2020 počas šiestich týždňov vyžiadala viac než 6 500 obetí a skončila sa prímerím, ktoré sprostredkovalo Rusko. Arménsko sa vzdalo rozsiahleho územia, ktoré dovtedy ovládalo a na krehké prímerie dohliadalo približne 2-tisíc členov mierových síl z Ruska.
Snahy medzinárodného spoločenstva o trvalé mierové urovnanie tohto konfliktu zatiaľ neboli úspešné.