Kremeľ vo veľkom verbuje učiteľov, aby na školách vyučovali „históriu“ očami ruského prezidenta Vladimira Putina, píše Politico.
Vladimir Lenin sa kedysi chvastal, že za štyri roky do hláv a sŕdc detí zakorení myšlienky, ktoré z nich už nikdy nikto nevytrhne. Zdá sa, že Putin je odhodlaný ísť v jeho stopách.
Učitelia mali školenie
„Ste v predných líniách informačnej vojny,“ poučovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová učiteľov dejepisu a občianskej náuky začiatkom tohto roka v Moskve.
Cez videospojenie im hodinu a pol rozprávala o tom, že Putin na Ukrajine spustil „mierovú operáciu“, ktorej cieľom je ochrániť Rusov žijúcich v Luhansku a Donecku. Z jej lekcie vyplynulo aj to, že Západ údajne na Ukrajine presadil „vôľu menšiny“, čím došlo v roku 2014 k zvrhnutiu vtedajšieho ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča. To majú podľa Zacharovovej slov na svedomí ozbrojení radikáli, ktorí si prešli výcvikom v poľských táboroch.
Cieľom tohto „školenia“ bolo oboznámiť učiteľov s obsahom budúcich hodín výučby histórie a uskutočnilo sa iba štyri dni od začiatku nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu.
Dotazníky o podpore vojny
Zacharovová počas svojho rozprávania ani raz nespomenula hrôzy, ktorých sa ruské sily počas „mierovej operácie“ dopustili.
Namiesto toho predniesla značne prekrútenú verziu histórie Ukrajiny. Tá sa podľa portálu držala zvrátených myšlienok spísaných v 5 000-stranovej eseji s názvom „O historickej jednote Rusov a Ukrajincov“ z pera samotného ruského prezidenta. Putin v nej napríklad popiera existenciu Ukrajiny ako nezávislého národa.
Deti musia na školách vypĺňať dotazníky, ktoré otázkami typu „Podporuješ rozhodnutie prezidenta Ruskej federácia začať na Ukrajine špeciálnu vojenskú operáciu?“ testujú do akej miery podporujú vojnu na Ukrajine.
Niektorí rodičia sa obávajú, že budú tieto dotazníky použité proti nim a ich obavy sú na mieste, konštatuje Politico.
Vzdelávanie rodičov
V máji sa internetom šírilo video, na ktorom sa tínedžerka v Dagestane vyjadrila proti vojne na Ukrajine. Ruskí činitelia potom prinútili ju aj jej matku, aby sa verejne ospravedlnili.
O mesiac neskôr zas ruské ministerstvo školstva informovalo o svojich plánoch vzdelávať rodičov školopovinných detí.
Zástupca ministra školstva Denis Gribov vtedy poznamenal, že rodiny „by mali zdieľať hodnoty, ktoré školstvo formuje,“ a dodal, že „zo súčasnej situácie vyplynula naliehavá potreba vzdelávania rodičov“.
Ako je to pri autoritárskych vládach zvykom, ruské triedy sa stali liahňou strachu, ktorý je účinnou zbraňou. Lenin by bol vskutku hrdý, uzatvára Politico.