Ruské banky zaznamenali prudký nárast zostatkov na účtoch právnických osôb v jüanoch. Informoval o tom ,,Kommersant" s odvolaním sa na prieskum medzi veľkými bankami, píše Ekonomická pravda.

Účty v čínskej mene

Podľa prieskumu si firemní klienti bánk v marci začali aktívne otvárať účty v jüane a prudko zvyšovať zostatky v čínskej mene, a to aj konvertovaním prostriedkov z dolárových a eurových účtov.

,,Predovšetkým od začiatku roka sa objem prostriedkov na účtoch jüanov v Tinkoff Bank zvýšil asi osemkrát, v MTS Bank - štyrikrát. Počas roka v Uralskej banke pre obnovu a rozvoj niekoľkokrát. Počet otvorených firemných účtov v jüanoch v Petrohradskej banke sa v marci zvýšil takmer 3,5-krát a počet zmlúv v čínskej mene sa zdvojnásobil,“ uvádza Kommersant.

Zdroj zo systémovo významnej banky hovorí, že v marci sa otvoril jeden z troch nových devízových účtov v jüanoch. „Táto dynamika je spojená so sankciami voči niekoľkým veľkým verejným a súkromným bankám, ktoré obmedzili prevod finančných prostriedkov do zahraničných bánk. A tiež s potrebou nájsť nových obchodných partnerov, ktorí by sa mohli stať alternatívou k európskym dodávateľom," uviedla RRZ.

Zahraničný obchod

„Vzhľadom na obmedzenia mnohé spoločnosti vnímajú jüany ako stabilnejšie a predvídateľnejšie,“ uviedla MTS Bank. Spoločnosti akumulujú finančné prostriedky „na účely plnenia záväzkov vyplývajúcich z uzatvorených zmlúv o zahraničnom obchode", dodala ICB.

,,Niektorí zákazníci prevádzajú vyrovnanie s čínskymi spoločnosťami z dolárov na juan, niektorí okamžite začnú pracovať v tejto mene na žiadosť dodávateľa," uviedla Tinkoff Bank.

„Obmedzenia a odmietnutie západných protistrán pokračovať v spolupráci s ruskými podnikateľmi zmenili obvyklý pohyb tovarov a služieb, ale ruskí dovozcovia sa rýchlo obnovujú a prispôsobujú," hovorí Sergej Noricin, riaditeľ oddelenia operácií zahraničného obchodu Petrohradskej banky.

Spolupráca s Čínou

„Ruské spoločnosti v minulosti úzko spolupracovali s Čínou, ale stále uprednostňovali zúčtovanie v amerických dolároch, aby pokryli menové riziká a rýchlosť platieb,“ povedal Vugar Alijev, finančný riaditeľ KPMG.

Podľa Tinkoff Bank bol minulý rok podiel obchodných platieb v jüanoch do Číny 15 - 25 percent, teraz dosiahol 25 - 30 percent v počte platieb a 30 - 40 percent vo výške.

Medzi spoločnosťami, ktoré používajú jüan, sú podľa ICD väčšinou dovozcovia. Tinkoff Bank poznamenáva, že veľkoobchodné spoločnosti prechádzajú na platby jüanov.

Ďalšie dôležité správy

Visa ani Mastercard v Rusku nefungujú.
Neprehliadnite

Kazašská banka pomáha ruským občanom obísť sankcie