Ruskojazyční hackeri v minulom roku „zarobili“ 4,5 miliardy dolárov, približne o dve miliardy dolárov viac ako o rok predtým. Na svetovom trhu počítačovej kriminality, ktorý sa počas uplynulého roka zväčšil zo siedmich na 12,5 miliardy dolárov, tak „ruská mafia“ získala podiel 36 percent, tesne za anglojazyčnými hackermi s dvojpätinovým podielom na trhu. Tvrdí to štúdia spoločnosti Group IB, o ktorej v utorok informoval denník Vedomosti.

Internetoví zločinci priamo v Rusku získali podvodmi, šírením nevyžiadanej elektronickej pošty (spamu), službami pre iné zločinecké skupiny, útokmi na servery a ďalšími krokmi 2,3 miliardy dolárov. Ďalších 2,2 miliardy podľa štúdie pripadli na rusky hovoriacich hackerov žijúcich za hranicami Ruska.

Group IB vychádzala z dostupných informácií o podaných trestných oznámeniach, o zavírených počítačových sieťach a z monitorovanie peňazí, ktoré hackeri získavajú napríklad z cudzích úverových kariet. Tie potom porovnala s údajmi z 54 ďalších krajín sveta.

Ľudia z oblasti IT, ako napríklad riaditeľ ruskej odbočky Microsoftu Vladimir Mamykin, pokladajú údaje zo štúdie za vierohodné, ale dodávajú, že úplne spoľahlivá metóda pre odhad príjmov všetkých hackerov neexistuje. Podľa zdrojov z kriminalistických kruhov sú vraj odhady expertov nadsadené, ale podiel ruských podvodníkov na medzinárodnom trhu odhadli správne.

Počítačová kriminalita v Rusku podľa Group IB čím ďalej tým viac láka aj „tradičné“ zločinecké gangy, ktoré do využívania hackerov vlani investovali bezmála štvrť miliardy dolárov. Ruská firma špecializovaná na antivírusové programy Laboratorija Kasperskogo odhaduje, že počítačoví piráti vlani vo svete spôsobili podnikom priame straty vo výške okolo 100 miliárd dolárov, a to bez započítania krádeží peňazí z bankových účtov či škôd zo šírenia spamu a podobne. Škody tak prinajmenšom osemnásobne prevyšujú zisky hackerov.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP