"Neexistuje dôkaz, že by prezidentova elektronická pošta bola narušená. Ale podľa záverov vyšetrovania je skutočnosťou, že hackeri získali niektoré Obamova oznámenie," uviedol denník.

Biely dom začiatkom mesiaca potvrdil, že vlani došlo kybernetického útoku, ale uistil, že hackeri neukradli žiadne tajné údaje.

Útok bol ale podľa denníka oveľa závažnejší a znepokojujúcejší, než Biely dom verejne priznal. Hoci sa hackeri nedostali k tajným údajom, aj neutajovaná časť vraj obsahovala veľmi citlivé informácie - elektronickú korešpondenciu s diplomatmi, výmeny názorov k personálnym krokom, legislatívnym návrhom, prezidentov program či diskusie o politických rozhodnutiach.

Nemenovaní predstavitelia podľa denníka neuviedli počet Obamových mailov, ktorí si hackeri mohli prečítať, ani to, ako citlivý mohol byť ich obsah. Dodali, že hackeri do Obamovej elektronickej pošty zrejme neprenikli.

O závažnosti kybernetického útoku vraj vysoko postavení predstavitelia Bieleho domu vedeli niekoľko mesiacov.

Biely dom sa k tvrdeniam listu ešte nevyjadril.

Agentúra TASS v tejto súvislosti pripomenula predošlé vyhlásenie Dmitrija Peškova, hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina, ohľadom obviňovanie Rusov z kybernetických útokov na Biely dom. "Už sa to zvrhlo v nejaký šport - zo všetkého obviňovať Rusko. Ešteže nehľadajú v rieke Potomac ruskej ponorky, ako sa už dialo v iných krajinách," vyhlásil Putinov hovorca.