Spravodajský portál Newsweek mal možnosť nahliadnuť do uniknutých emailov informátora z prostredia ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Vyplynulo z nich, že ruskí diplomati spolu diskutovali o možnom použití jadrových zbraní ruským prezidentom Vladimirom Putinom v rámci jeho vojny proti Ukrajine.
Emaily pochádzali zo 17. marca, z 21. marca a 12. apríla 2022. Informátor ich poslal ruskému obrancovi ľudských práv Vladimirovi Osečkinovi, ktorý prevádzkuje protivládnu webovú stránku Gulagu.net.
Informátor začal Osečkinovi správy pravidelne posielať od 4. marca 2022, pričom v nich odhalil hnev a nespokojnosť, ktoré v FSB v súvislosti s vojnou na Ukrajine panujú. V jeho najnovších listoch z novembra dokonca informuje o tom, že v rámci Putinových najbližších spojencov došlo k vypuknutiu občianskej vojny.
K zverejneniu listov došlo mesiace predtým, než sa Putin začal vyhrážať použitím jadrových zbraní v prípade, že by došlo k ohrozeniu „územnej celistvosti“ Ruska.
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že Washington a Moskva spolu hovorili o zmiernení rétoriky v oblasti použitia jadrových zbraní Ruskom. Rozhovory zrejme fungovali, keďže v posledných týždňoch o jadrových útokoch veľmi nepočuť.
V emaile zo 17. marca informátor napísal, že aj keď konflikt na Ukrajine nemá logiku, tak dúfa, že k „tomuto čistému bláznovstvu nedôjde“ – na mysli tým mal práve naplnenie Putinových jadrových vyhrážok. Okrem toho vyjadril pochybnosti, že by sa ruský prezident k tomuto kroku naozaj odhodlal, keďže by sa dotkol aj Ruska.
„Masívny jadrový útok – ku ktorému by mohlo dôjsť za predpokladu, že by všetky články veliaceho reťazca poslúchli rozkazy, čo podľa mňa v tomto prípade nie je reálne – stále nedáva žiadny zmysel. Takýto útok by zasiahol všetkých,“ napísal informátor.
V ďalšom emaile, ktorý tento zdroj z prostredia FSB napísal iba niekoľko dní potom, vysvetľuje, že použitie taktických jadrových zbraní na Ukrajine by v očiach nepriateľov Moskvy, ako aj neutrálnych krajín, znamenalo „porážku Ruska“.
„Takýto mocný argument pre miestny konflikt by bol ukážkou vojenskej slabosti, ktorý by neprevážil ani vojenský úspech,“ napísal informátor s tým, že Putin by sa mohol jadrovými zbraňami vyhrážať s cieľom vydesiť Západ.
Ak by sa ruský prezident uchýlil vo svojej vojne proti Ukrajine k jadrovému útoku, tak by tým nič nezískal a navyše by „vyprovokoval také následky, že o nich ani nemá zmysel uvažovať,“ stálo v emaile z 12. apríla.
Informátor naznačil, že ak by sa Putin pokúsil nariadiť jadrový útok, tak by mu v tom členovia velenia v Kremli zabránili.
V tom istom emaile zdroj z prostredia FSB kritizoval Kremeľ za to, že mu v súvislosti s vojnou chýba stratégia, pričom vinu za vojenské neúspechy ruskej armády pripísal práve ruskému prezidentovi.
Za ruské problémy môže podľa neho Putin osobne, pretože pred akoukoľvek vojenskou, spoločenskou či ekonomickou prospešnosťou uprednostňuje hlavne svoje politické nároky, uzatvára informátor.