S odvolaním na informovaných bezpečnostných expertov to napísal denník The Washington Post. Moskva údajne mala prístup aj k e-mailovej komunikácii demokratov. Kremeľ vo vyhlásení informácie zo zámoria poprel.
Ruskí špióni podľa denníka zaútočili aj na počítačové siete samotného D. Trumpa a jeho pravdepodobnej súperky Hillary Clintonovej. Predmetom ich záujmu sa stali aj niektoré akčné výbory republikánov. Detaily týchto operácií ale washingtonský denník nepozná.
Hovorca prezidenta Vladimira Putina americké obvinenia odmietol. „Vylučujem, že by ruská vláda alebo vládne úrady boli do tohto zapletené,“ povedal novinárom hovorca Dmitrij Peskov. Putinov internetový poradca German Klimenko agentúre RIA Novosti povedal, že americké obvinenia môžu byť pokusom ospravedlniť „intrigami nepriateľov“ slabú ochranu počítačových systémov.
Ruskí agenti mali prístup k serverom demokratov zhruba rok. Ich útok bol zastavený minulý víkend počas veľkej čistiacej operácie, pri ktorej prešlo kontrolou množstvo počítačov. Žiadne finančné alebo osobné informácie údajne neunikli, do ruských rúk sa nedostali ani informácie o darcoch volebnej kampane.
Denník The Washington Post napísal, že akcia nebola dielom zločineckých živlov, ale výsledkom „tradičnej špionáže“. Útok potvrdzuje záujem Moskvy o americký politický systém a snahu ruských expertov pochopiť silné a slabé stránky budúceho možného prezidenta. Masívnosť útoku svedčí o dobrej príprave, vysoko odbornom vedení a kvalitnom technickom a softvérovom vybavení.
Identifikované boli dve hackerské skupiny, ktoré útočili nezávisle na sebe, napísal The Washington Post. Jedna akcia bola zrejme dielom ruskej kontrarozviedky FSB, druhá ruskej vojenskej rozviedky GRU.