Ruské spoločnosti v prvých týždňoch po zavedení cenového stropu na vývoz získali z predaja ropy oveľa viac, než stanovuje limit. Dokazujú to výpočty odborníkov z Inštitútu medzinárodných financií, Kolumbijskej univerzity a Kalifornskej univerzity. Výsledky výskumu oslabujú myšlienku, že cenové limity obmedzia príjmy Moskvy, ktorými financuje vojnu na Ukrajine, uvádza agentúra Bloomberg.
Podľa výpočtu odborníkov bola priemerná cena za barel ruskej ropy v prvých štyroch týždňoch od zavedenia limitu 74 dolárov (69,56 eur) za barel. To je zhruba o štvrtinu viac ako predstavoval limit stanovený 5. decembra skupinou najväčších ekonomík sveta G7, teda 60 dolárov za barel.
Analýza faktúr colných úradov
Výsledky prieskumu vychádzajú z analýzy faktúr colných úradov za štyri týždne od stanovenia limitu pre predaj ropy odberateľom z celého sveta a z dát od prístavov a ropovodov. Samotné Rusko prístup k týmto údajom neposkytuje.
Výskum prináša znepokojenie pre vlády, ktoré tvrdia, že opatrenia na odrezanie prístupu Kremľa k peniazom z ropy boli veľkým úspechom. Špecializované firmy zaoberajúce sa stanovením cien komodít uviedli, že cena hlavného kontraktu na ruskú ropu v mieste vývozu v Baltskom a Čiernom mori sa prepadla hlboko pod 60 dolárov.
„Naše prekvapivé zistenie, že značná časť ruskej ropy sa predáva výrazne nad úrovňou cenového stropu 60 dolárov za barel, naliehavo vyžaduje ďalšie vyšetrovanie týchto transakcií a posilňuje potrebu zosilniť vymáhanie práva,“ uviedli autori. Z tichomorských prístavov do dôležitých destinácií, ako je Čína, sa ropa vyvážala za ešte vyššiu cenu, v priemere za 82 dolárov za barel.
Štátom kontrolovaná firma
Zhruba polovicu ruských dodávok prepravuje štátom kontrolovaná firma Sovcomflot alebo „tieňová flotila“ tankerov. Nepodliehajú tak cenovému limitu. Zvyšok sa musí spoľahnúť na služby západných prepravných firiem, a preto sa na tieto dodávky vzťahuje limit, uvádza správa.
Autori pripustili, že údaje colných úradov majú určité obmedzenia. Načasovanie platieb a dodávok sa v niektorých prípadoch môžu líšiť od dátumu vystavenia faktúr. Napriek tomu sú presvedčení, že celkové závery sú platné.
Podľa podmienok cenového limitu môžu spoločnosti a obchodníci získať prístup k mnohým službám západných spoločností, najmä k poisteniu, iba ak kupujú ruskú ropu maximálne za 60 dolárov za barel. Táto hranica má byť každé dva mesiace revidovaná.
Príjmy z ropného a plynárenského priemyslu tvoria približne tretinu rozpočtových príjmov Ruska. Krajina teraz mení spôsob výpočtu daní z ropy. Zmeny schválené prezidentom Vladimirom Putinom na začiatku tohto týždňa by mali podľa odhadov ministerstva financií priniesť ruskému rozpočtu tento rok 660 miliárd rubľov (vyše 8 miliárd eur).