Ruské jednotky deportovali z prístavného mesta Mariupol takmer 40-tisíc ľudí, pričom ich odviezli buď priamo do Ruska, alebo na územie samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), ktorá bola vyhlásená v roku 2014 v časti regiónu Donbas na východe Ukrajiny.

Podľa americkej spravodajskej televízie CNN to v utorok v rámci on-line brífingu, ktorý sa konal v Ukrajine Media Centre Ukrinform v Kyjeve, uviedol mariupolský starosta Vadym Bojčenko.

Miestne úrady už podľa neho preverili zoznamy tých, ktorí boli deportovaní z Mariupola do Ruska alebo takzvanej DĽR. Dodal, že je na nich takmer 40-tisíc ľudí. Druhá strana začala tieto zoznamy skrývať, čo sťažuje overovanie.

Bojčenko objasnil, že ruská armáda „odváža miestne obyvateľstvo do odľahlých častí Ruska, na Ďaleký východ alebo na Sibír a tam ich využíva na rôzne práce“. Týmto obyvateľom Mariupola je vydávané osvedčenie o presídlení a sú zapájaní do „ponižujúcej práce, na ktorú nie je dostatok Rusov". Podľa Bojčenka tento prístup vykazuje „znaky fašizmu".

Obliehanie Mariupola ruskými jednotkami vyvolalo veľkú humanitárnu krízu. Dobrovoľníci i humanitárne organizácie tam dopravovali pomoc civilistom len s veľkými problémami a často boli pri tom bezprostredne v ohrození života.

Rusko na post starostu dosadilo „svojho" človeka - Kosťantyna Ivaščenka. Baštou odporu proti ruskej okupácii zostáva areál oceliarní Azovstaľ, ktorý bránia zostávajúci bojovníci ukrajinského pluku Azov, Národnej gardy Ukrajiny a ukrajinskej armády.

Ďalšie dôležité správy

Žena s plačom telefonuje na ulici pri zničenom dome v ukrajinskom Mariupole 21. 4. 2022.
Neprehliadnite

Deti pili vodu z kaluží. Báli sme sa, že nám spadne úkryt, hovoria ľudia z Mariupolu