Denník The Jerusalem Post sa venuje správam, že Rusko dodá Bielorusku mobilné raketové systémy Iskander-M s doletom 500 kilometrov. Upozorňuje však, že z takéhoto kroku by si mohol vziať príklad Irán a vyvodiť závery o použití svojich rakiet v regióne Blízkeho východu.

Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil presun rakiet na sobotňajšom rokovaní s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

„V nadchádzajúcich mesiacoch dodáme Bielorusku taktické raketové systémy Iskander-M, ktoré, ako je známe, môžu používať balistické aj riadené strely v štandardných aj jadrových modifikáciách," avizoval šéf Kremľa.

Množstvo faktorov

Za týmto plánom sa skrýva množstvo faktorov, ktoré predstavujú veľkú eskaláciu. Podľa medializovaných správ môže Rusko pomôcť Bielorusku upraviť jeho lietadlá Su-25 na nosenie jadrových zbraní, poznamenal The Jerusalem Post.

Rusko medzitým zaútočilo na Kyjev raketami s plochou dráhou letu. A to po vyše mesiaci, keď v Kyjeve zavládol relatívny pokoj napriek vojne, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine. Boje sa presunuli na východ - do Donbasu.

The Jerusalem Post konštatuje, že „Rusko používa Bielorusko ako súčasť svojej vojny proti Ukrajine. Bielorusko je diktatúra a blízky spojenec Ruska. To je v kontraste s niektorými inými postsovietskymi štátmi, ktoré sa snažili o užšie vzťahy so Západom. Bielorusko je úplne na strane Ruska. Ako také sa stalo pešiakom a satelitom, priam zástupcom Putinovej vojny".

Podľa denníka je dôležité to, ako na plán Moskvy - umiestniť v Bielorusku viac rakiet - zareaguje Západ. Pripomenul, že používanie nebezpečných balistických rakiet ako nástroja eskalácie je často vidno na Blízkom východe.

Saddám Husajn (popravený bývalý iracký prezident) použil počas vojny v Perzskom zálive rakety Scud, pričom raketami ilegálne zaútočil na Izrael.

Iránske rakety

Irán začal neskôr presúvať svoje rakety k svojim spojencom a zástupným krajinám. Proti Saudskej Arábii použil balistické rakety vypálené z Jemenu. Na Saudskú Arábiu vypálil aj riadené strely a na americké sily v Iraku a iracký autonómny región Kurdistan balistické rakety.

Podľa The Jerusalem Post Irán v podstate cíti, že môže beztrestne terorizovať región svojimi raketami. Zdá sa, že skupiny, ako je napríklad palestínsky Hamas, si tiež užívajú tento pocit beztrestnosti. Libanonský Hizballáh má takisto zásoby rakiet a dronov.

V dôsledku toho je rozmiestňovanie ruských rakiet dôležité, pretože to má dôsledky pre Blízky východ, pokiaľ ide o to, aký druh odstrašenia môže Západ vložiť do hry.

Zatiaľ sa zdá, že Západ nemá skutočnú odpoveď pre krajiny, ktoré sú ochotné použiť vojenskú silu. Napríklad Ukrajina dostáva určitú vojenskú pomoc, ale neprichádza dostatočne rýchlo na to, aby odvrátila ruské sily alebo ohrozila samotné Rusko, dodal denník.

Ďalšie dôležité správy

WA 51 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko gestikuluje počas rozhovoru s americkou agentúrou Associated Press v Minsku vo štvrtok 5. mája 2022. FOTO TASR/AP    

Belarus President Alexander Lukashenko is interviewed by The Associated Press at the Independence Palace in Minsk, Belarus, Thursday, May 5, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Bielorusko kúpilo od Ruska rakety Iskander, ktoré Rusi používajú na Ukrajine