Niektoré kybernetické útoky na ukrajinskú civilnú infraštruktúru by sa mohli rovnať vojnovým zločinom, uviedol pre portál POLTICO ukrajinský predstaviteľ pre kybernetickú bezpečnosť.
Tieto útoky páchané na vládne a bankové webové stránky sa zintenzívnili pred tým, ako Moskva minulý rok vyslala na Ukrajinu vojská, a pokračujú aj naďalej.
V rozhovore pre POLITICO Viktor Zhora, hlavný dôstojník pre digitálnu transformáciu v Štátnej službe špeciálnej komunikácie a ochrany informácií Ukrajiny, povedal, že digitálna vojna je súčasťou toho, čo Kyjev považuje za vojnové zločiny.
„Keď pozorujeme situáciu v kybernetickom priestore, všímame si určitú koordináciu medzi kinetickými a kybernetickými útokmi, a keďže väčšina kinetických útokov je organizovaná proti civilistom - čo je priamy vojnový zločin - podporné akcie v kybernetickom priestore možno považovať za vojnové zločiny," vysvetlil expert.
Poukazujúc na kybernetické útoky Ruska na miestne regióny, Zhora uviedol, že majú „priamy vplyv", pretože narúšajú dátové služby, energetické siete, telekomunikácie a kritickú infraštruktúru, na ktorú sa obyvatelia Ukrajiny spoliehajú.
Hoci úradníci na Ukrajine analyzujú dôkazy o kybernetických útokoch z Ruska, klasifikácia digitálnych útokov ako vojnových zločinov by bola prvá.
Minulý týždeň bolo zverejnené dlho očakávané a citlivé hodnotenie škôd spôsobených vojnou na Ukrajine, ktoré vypracovala Medzinárodná telekomunikačná únia so sídlom v Ženeve.
V správe, ktorá sa týkala prvých šiestich mesiacov vojny, sa uvádza, že došlo k značnému poškodeniu a zničeniu komunikačnej infraštruktúry vo viac ako 10 z 24 regiónov Ukrajiny.
Takisto uviedla, že Moskva jednostranne zmenila ukrajinské volacie kódy, ktoré stanovila agentúra OSN, na ruské a že proti Ukrajine bolo uskutočnených 1 123 kybernetických útokov.
Predstaviteľ ruskej diplomatickej misie v Ženeve odmietol obvinenia uvedené v správe s tým, že ich cieľom je odvrátiť pozornosť od nešpecifikovaných „zverstiev", ktoré Ukrajina páchala na Ruskom okupovanom území.