Ruské komoditné firmy majú problém realizovať cezhraničné finančné transakcie s čínskymi klientmi a dodávateľmi. Situáciu sa preto rozhodli vyriešiť stablecoinami a niektorými inými kryptomenami, informuje Bloomberg.
Fakt, že sa veľké ruské firmy začínajú viac spoliehať na blockchain, svedčí o tom, že na ne začali doliehať medzinárodné sankcie. Tie voči nim uvalili západné krajiny po tom, čo Kremeľ v roku 2022 zaútočil na Ukrajinu. Sankcie dnes firmám značne sťažujú prijímanie platieb za tovary a nákup zariadení a surovín. Platí to aj pre spoločnosti, ktoré sa nenachádzajú na sankčných zoznamoch Spojených štátov a EÚ.
Hlavným trhom pre viaceré ruské komodity sa stala Čína. Aj tá začala tento rok pociťovať problémy s realizáciou finančných transakcií. Do veľkej miery za to môžu sekundárne sankcie, ktorými sa americké ministerstvo financií vyhráža veriteľom, ktorí Rusku uľahčujú obchádzanie sankcií.
„So stablecoinami môže prevod trvať od päť do pätnásť sekúnd a stáť pár centov. Vďaka tomu sú tieto transakcie efektívne, a to najmä vtedy, keď už odosielateľ má nejakú majetkovú základňu v stablecoinoch,“ vysvetlil Ivan Kozlov, odborník na digitálne meny a spoluzakladateľ Resolv Labs. Minimálne dvaja poprední ruskí producenti kovov využívajú na platby stablecoin USDT od spoločnosti Tether. Keďže je viazaný na americký dolár, jeho používanie je pre exportérov veľmi výhodné.
Niektoré komoditné firmy sa vydali cestou, ktorá bola takisto donedávna považovaná za exotickú. Skupinka výrobcov ocele začala na vyrovnávanie transakcií používať barter. Komodity v rámci neho vymieňajú za tovar dovezený do Ruska, čím sa dokážu úplne vyhnúť cezhraničným prevodom.