Banka VTB, druhá najväčšia na ruskom trhu, v stredu oznámila stratu 612,6 miliardy rubľov (7,06 miliardy eur) za rok 2022. V predchádzajúcom roku 2021 pritom VTB vykázala rekordný zisk 327,4 miliardy rubľov. Banka bola jednou z prvých, ktoré boli vlani vylúčené z globálneho platobného systému SWIFT po ruskej invázii na Ukrajinu.

„V roku 2022 čelila skupina VTB bezprecedentným ťažkostiam a výzvam. Boli sme prvým cieľom pre maximálne možné sankcie, čo viedlo k značným stratám,“ uviedol vo vyhlásení finančný riaditeľ banky a podpredseda predstavenstva Dmitrij Pjanov.

VTB očakáva, že sa v tomto roku zotaví z vlaňajšej straty a vykáže rekordné zisky vďaka kúpe konkurenčnej banky Otkritie a dobrému štartu na začiatku roka, keď zaznamenala zisk.

Generálny riaditeľ Andrei Kostin obvinil z vlaňajšej straty priamo sankcie Západu voči ruskému finančnému sektoru. VTB, ktorá sa výrazne angažovala na medzinárodných trhoch a mala viac ako 20 percent úverového portfólia v cudzích menách, sankcie obzvlášť ťažko zasiahli.

Stredajšie výsledky, zverejnené podľa medzinárodných štandardov výkazníctva prvýkrát za viac ako rok, odhaľujú značné straty z operácií s devízami a drahými kovmi, ako aj vyčlenenie obrovských rezerv.

Náklady na tvorbu rezerv sa vlani zvýšili o 343,3 percenta na 514,3 miliardy rubľov a čistý úrokový výnos klesol o 50,3 percenta na 321 miliárd rubľov.

VTB rieši kapitálové problémy navýšením aktív. Koncom minulého roka kúpila konkurenčnú banku Otkritie za 340 miliárd rubľov od ruskej centrálnej banky a v tomto štvrťroku plánuje ďalšiu emisiu akcií.

VTB použije zisky na obnovu kapitálu a neplánuje vyplácať dividendy z výsledkov za rok 2023, hoci konečné rozhodnutie padne v polovici roku 2024, dodal Pjanov.

Ďalšie dôležité správy

logo druhej najväčšej ruskej banky VTB
Neprehliadnite

Ruská banka VTB sa vlani prepadla do červených čísiel, ľudia z účtov vybrali 26 miliárd dolárov