Hľadať dobré správy v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine pôsobí vzhľadom na to, koľko utrpenia spôsobila, desivo. Aj napriek tomu však tragédie geopolitického rázu vedia poslúžiť pedagogickým účelom, píše v komentári pre Bloomberg profesor medzinárodných vzťahov Hal Brands z Johns Hopkins University.

Vojna na Ukrajine ilustruje, ako by svet vyzeral bez Ameriky ako mocnosti a ako to vyzerá, keď Spojené štáty svoju moc, ktorej nemožno konkurovať, použijú dobre.

Dve poučenia

Dvadsať rokov bola zahraničná politika Spojených štátov známa najmä svojimi nákladnými a neúspešnými vojnami v Iraku a Afganistane, a tak je vojna na Ukrajine dvakrát tak poučná, konštatuje profesor.

V prvom rade odzrkadľuje, aký temný a surový by mohol svet bez Ameriky byť. Ukrajina by bez pomoci Spojených štátov podľa Brandsa rýchlo padla do rúk ruského prezidenta Vladimira Putina a jej budúcnosť by bola plná vykonštruovaných procesov, popráv a uväzňovania.

Vojna na Ukrajine takisto odhalila, aký obrovský vplyv môže zapojenie Spojených štátov mať.

Je jasné, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa párkrát prepočítala. Ako príklad profesor uvádza jej pesimistické hodnotenie toho, ako veľmi sú Ukrajinci odhodlaní za svoju krajinu bojovať. Celkovo si však administratíva podľa neho počína dobre a svojimi krokmi nepochybne Ukrajine pomohla prosperovať vo vojne, ktorú nemala prežiť.

Silné spojenectvá USA

Americkým špiónom sa podarilo odhaliť Putinovu agresiu mesiace predtým, ako k nej došlo, pričom Kyjevu poskytli informácie o tom, ako bude invázia prebiehať. Vojna podľa Brandsa takisto dokazuje vplyv amerických spojenectiev vo svete, keďže sa Washingtonu podarilo presvedčiť viacero demokratických krajín, aby sa pridali na pomoc Ukrajine a zaviedli voči Rusku sankcie. Tento krok takisto svedčí o schopnosti Ameriky spôsobiť ekonomickú bolesť.

Za zmienku podľa profesora stojí aj americké vojenské vybavenie, ktoré Spojené štáty na Ukrajinu posielajú, keďže sa Kyjevu vďaka nim podarilo zvrátiť priebeh najväčšej pozemnej vojny od roku 1945.

Prílišné sebavedomie môže mať smrteľné následky a to, čo sa stalo na Ukrajine, nie je zárukou toho, že Washington uspeje, ak by došlo k ďalším krízam napríklad s Pekingom, Moskvou či Teheránom. Avšak vojna, do ktorej sa Spojené štáty nezapoja ani len nepriamo, je dôležitou lekciou pre Ameriku samotnú, ako aj pre jej rivalov – ešte stále existuje iba jedna superveľmoc, uzatvára Brands.

Ďalšie dôležité správy

JB 11 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin pózujú pred ich stretnutím v Pekingu 4. februára 2022. Putin v piatok pricestoval do Pekingu an otvorenie tohtoročných zimných olympijských hier 2022. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, right, and Russian President Vladimir Putin pose for a photo prior to their talks in Beijing, China, Friday, Feb. 4, 2022. Putin on Friday arrived in Beijing for the opening of the Winter Olympic Games and talks with
Neprehliadnite

Vojna poslala ruský rozpočet do mínusu. Moskva na papieri hospodári lepšie ako Brusel