Podľa nariadenia amerického ministerstva spravodlivosti sa RT mala ako zahraničný agent zaregistrovať najneskôr v pondelok. Opatrenie je reakciou na údajné šírenie dezinformačnej propagandy a na snahu Moskvy ovplyvniť minuloročnej prezidentské voľby v USA.
Neuposlúchnutie pokynu by podľa Simoňjanovej mohlo znamenať zmrazenie kont a uväznenie vedúceho washingtonskej pobočky.
Okrem RT sa o registrácii u amerických úradov hovorí aj v súvislosti s propagandistickým webom Sputnik. Sociálna sieť Twitter obom médiám nedávno zakázala na svojich stránkach inzerovať.
Prezident Vladimir Putin cez víkend kritizoval Washington, ide podľa neho o útok na slobodu prejavu. Ruské odvetné opatrenia vraj budú „primerané a recipročné“.
Na odvete už intenzívne pracuje ruský parlament, napísala agentúra Interfax. V jeho výboroch sa dopracováva novela zákona, ktorá umožňuje úradom označiť ako „zahraničných agentov“ aj cudzie médiá pôsobiace v Moskve.
V Rusku platí zákon o zahraničných agentoch už niekoľko rokov, na médiá sa ale doteraz nevzťahoval. Návrh nového znenia zákona by poslanci mohli dostať už v utorok.
Podľa šéfa parlamentnej frakcie vládnej strany Jednotné Rusko Andreja Isajev sú hlavnými kandidátmi na toto označenie spravodajská televízia CNN, rozhlasové stanice Rádio Sloboda a Hlas Ameriky, ktoré financujú USA, a nemecká stanica Deutsche Welle.