Aktualizované 2.1.2012 o 11:38
Ťažba ropy v Rusku vlani stúpla o 1,2 percenta a za celý rok dosiahla nové postsovietske maximum. Celoročný priemer ťažby vzrástol z predvlaňajších 10,15 milióna barelov za deň na 10,27 milióna barelov, oznámilo dnes ruské ministerstvo energetiky. Rusko je najväčším producentom ropy na svete.
Moskva vlani podporila domácu ťažbu zmiernením daňovej záťaže a sprevádzkovaním ropovodu do Číny, uviedlo ministerstvo. Napriek tomu však bol nárast pomalší než zvýšenie o 2,2 percenta v roku 2010.
Rusko má v pláne v tomto desaťročí udržiavať svoju produkciu na úrovni zhruba 510 miliónov ton ročne, čo zodpovedá dennej ťažbe mierne nad desiatimi miliónmi barelov. Vývoz ropy v tomto roku by mal zostať na úrovni 250 miliónov ton.
Rast ťažby vlani zabezpečilo najmä nové ropné pole Vankor, ktoré využíva najväčší ruský producent Rosnefť a ktoré dosiahlo cieľovú úroveň 300-tisíc barelov denne. Pole je hlavným zdrojom ruského vývozu ropy do Číny ropovodom ESPO z východnej Sibíre smerom na tichomorské pobrežie. Ten zatiaľ vedie zo Skorovodina do čínskeho Ta-čchingu a tento rok chce Rusko dokončiť druhú fázu jeho výstavby do tichomorského prístavu Kozmino.
Ruská ťažba zemného plynu sa vlani zvýšila o 3,1 percenta na 670,54 miliardy kubických metrov. Produkcia Gazpromu, najväčšieho ťažiara plynu v krajine, stúpla len nepatrne na 509,66 miliardy kubických metrov, čo bolo 1,2 miliardy kubíkov nad predvlaňajšou úrovňou, uviedlo ministerstvo.
Gazprom, ktorý teraz trpí slabým dopytom v Európe, chce tento rok produkciu zvýšiť na 521 miliárd. V roku 2013 by ju chcel monopolný vývozca plynu dostať na takmer 550 miliárd kubických metrov a vyrovnať úroveň roka 2008.
Ťažba ropy a plynu je kľúčovým odvetvím ruskej ekonomiky a predstavuje popredný zdroj príjmov ruskej štátnej pokladnice. Rusko je kľúčovým dodávateľom ropy i plynu na Slovensko.
Rusko si v ťažbe ropy udržiava náskok pred Saudskou Arábiou, hoci tá vlani v lete produkciu pre výpadky dodávok z Líbye dočasne zvýšila k desiatim miliónom barelov denne. Ku koncu roka ju však podľa prieskumu agentúry Reuters znížila späť smerom k deviatim miliónom barelov denne.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP