Umožní jej to silný rast cien suroviny na svetových trhoch, ktorý sa čiastočne dostavil ako reakcia na západné sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Niektorí zahraniční držitelia akcií Rosnefti sa ale budú k peniazom z dividend dostávať len ťažko. Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg.
Správna rada navrhla z výsledku hospodárenia za druhý polrok minulého roka vyplatiť dividendu 23,63 rubľa na akciu, čím sa celoročná suma dividendy vyšplhá na rekordných 41,66 rubľa. Podobne ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom už minulý týždeň oznámila, že navrhne rekordnú dividendu. Podelí sa tak s akcionármi o masívny nárast zisku, ktorý je výsledkom prudkého rastu cien plynu na európskom trhu.
Rozhodnutie oboch firiem znamená, že najviac peňazí bude mať z vyplatených dividend ruský štát, ktorý je najväčším akcionárom. Mnoho zahraničných investorov sa ale k peniazom dostať nemusí, pretože prezident Vladimir Putin kvôli západným sankciám uvaleným na Rusko rozhodol o protiopatreniach.
Ruské firmy musia prevádzať peniaze určené investorom či veriteľom z takzvaných znepriatelených krajín na zvláštne bankové účty vedené v rubľoch. Putin o tom rozhodol dekrétom už v marci, krátko po prvých západných sankciách zavedených po februárovej invázii. Presúvať peniaze z týchto účtov - alebo ich prevádzať na iné meny - je podľa oznámenia ruskej centrálnej banky možné len so zvláštnym povolením.
Rekordná dividenda Rosnefti prichádza po rekordnom zisku za minulý rok, keď sa dopyt po rope vo svete prudko zvyšoval s tým, ako odznievali reštriktívne protiepidemické opatrenia. Výsledkom silného dopytu bol rast cien. Politika Rosnefti predpokladá, že firma bude na dividendy vynakladať 50 percent čistého zisku vypočítaného podľa medzinárodných účtovných štandardov IFRS.
Akcie Rosnefti dnes popoludní na moskovskej burze vykazovali zhruba dvojpercentný pokles a pohybovali sa okolo 393,50 rubľa. S poklesom širšieho trhu tak vymazali ranné straty. O návrhu dividendy budú akcionári hlasovať na valnom zhromaždení naplánovanom na 30. júna.
Druhým najväčším akcionárom Rosnefti je britský energetický kolos BP, ktorý drží 19,75 percenta akcií. BP na konci februára oznámila, že po ruskej invázii na Ukrajinu svoj podiel v Rosnefti predá.
Po spoločnosti BP je s podielom 18,46 percenta najväčším akcionárom Rosnefti firma QH Oil Investments, nad ktorou má kontrolu katarský štátny investičný fond. Katar, na rozdiel od Británie, ale na zozname znepriatelených krajín nie je. Zoznam v marci zverejnila ruská vláda a je na ňom spolu s ďalšími štátmi Európskej únie aj Česká republika. Tá sa na ňom kvôli kauze Vrbetice ale ocitla už vlani.