Ruská pravoslávna cirkev v Amsterdame oznámila svoj rozchod s moskovským patriarchátom. Informoval o tom v pondelok spravodajský web DutchNews.nl. Podľa britského denníka The Guardian je to prvý známy prípad prerušenia vzťahov s pravoslávnou cirkvou na Západe pre inváziu ruskej armády na Ukrajinu.
Vo vyhlásení na webovej stránke farnosť v Amsterdame zároveň uvádza, že „toto rozhodnutie je pre všetkých zainteresovaných mimoriadne bolestivé a ťažké."
Ruská symbolika
Na chráme farnosti v Amsterdame sa nedávno objavilo namaľované písmeno Z, kontroverzný symbol používaný v Rusku ako prejav súhlasu s vojnou na Ukrajine.
Veriaci podporujú rozhodnutie svojich duchovných, ale samotný chrám je momentálne z bezpečnostných dôvodov uzavretý, konštatoval holandský web.
Hlava pravoslávnej cirkvi
The Guardian pripomenul, že patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill, ktorý je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, odmieta odsúdiť rozhodnutie Kremľa vtrhnúť na územie susednej Ukrajiny a o tamojších oponentoch Ruska hovorí ako o „silách zla".
Minulý týždeň patriarcha Kirill vo svojej kázni povedal i to, že jedným z dôvodov vojny na Ukrajine sú aj sprievody na podporu komunity LGBTQ+ organizované na Západe, dodal The Guardian.
Kirillov postoj k vojne vyvolal znepokojenie u časti pravoslávnych kňazov v Rusku a viac ako 280 pravoslávnych kňazov a cirkevných predstaviteľov z celého sveta mu adresovalo otvorený list, v ktorom vyjadrili ostrý nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu.
Odzačiatku kritizovali ruskú agresiu
Ruská pravoslávna cirkev v Amsterdame, ktorá pozostáva zo štyroch kňazov a diakona a je jednou z najväčších ruských pravoslávnych kongregácií v Holandsku, kritizovala úlohu Ruska vo vojne hneď od začiatku invázie, od 24. februára.
Minulý týždeň farnosť v Amsterdame informovala, že už nebude spomínať meno patriarchu Kirilla vo svojej liturgii, a duchovní farnosti zverejnili na Facebooku vyhlásenie, v ktorom sa dištancovali od výrokov patriarchu Kirilla.
The Guardian konštatuje, že toto ich vyhlásenie je v rozpore s oficiálnou politikou ruskej pravoslávnej cirkvi i ruského vedenia, ktoré napríklad nariadili médiám i na verejnosti nepoužívať slová „vojna" a „invázia" na opis vojenských operácií Ruska na Ukrajine.
Ruskí kňazi v Amsterdame pre holandský portál Dutchnews.nl (ND) uviedli, že ich farnosť po zverejnení spomínaného vyhlásenia navštívil arcibiskup Jelisej z Holandska, ktorý ich upozornil, že ruské ministerstvo zahraničných vecí „ich činy pozorne sleduje".
Neverejné zasadnutie
V nedeľu sa vo farnosti konalo neverejné zasadnutie, na ktorom jeho účastníci potvrdili rozhodnutie rozísť sa s patriarchátom v Moskve. Konečné hlasovanie o tomto rozhodnutí sa uskutoční 26. marca, dodal DutchNews.nl.
Duchovní farnosti uviedli, že požiadali o vstup do konštantínopolského ekumenického patriarchátu, pravoslávnej vetvy cirkvi so sídlom v Istanbule, ktorá je považovaná za rivala ruskej pravoslávnej cirkvi.
Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej I. sa v tomto období zaradil k tým vodcom kresťanských komunít, ktorí odsúdili ruskú agresiu voči Ukrajine.
Pápež František napríklad v nedeľu vystúpil so svojím zatiaľ najtvrdším vyjadrením, keď naliehal: „V mene Boha vás žiadam, zastavte tento masaker" na Ukrajine.
Bartolomej, považovaný za duchovného vodcu východných pravoslávnych kresťanov sveta, predtým povedal, že Putin sa dopustil „veľkej nespravodlivosti" tým, že išiel do vojny proti svojim "bratom vo viere". Podľa patriarchu si tak Putin „vyslúžil nenávisť celého sveta".
Ruská pravoslávna cirkev v roku 2018 prerušila vzťahy s konštantínopolským patriarchátom. Stalo sa tak po tom, ako patriarcha Bartolomej udelil nezávislosť ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá predtým patrila pod Moskvu.