Investičná komunita Nikolaja Denisova v Dubaji sa rozrastá, píše agentúra Bloomberg.
Počet členov miestnej vetvy skupiny AngelsDeck sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zdesaťnásobil na 300 ľudí. Denisov, ktorý do Dubaja pricestoval v roku 2021, tvrdí, že členovia v Spojených arabských emirátoch (SAE) často hľadajú potenciálne investičné príležitosti.
Lákavá destinácia
Skupina AngelsDeck sa teší narastajúcemu záujmu, čo jasne svedčí o príleve ruských občanov do regiónu. Tí do Spojených arabských emirátov cestujú za podnikaním či za finančným a kultúrnym životom. Niektorí Rusi tu zas kupujú nehnuteľnosti alebo zakladajú miestne pobočky svojich moskovských prevádzok.
Ich investície krajinu finančne posilňujú, čo podľa poradenskej spoločnosti Henley & Partners tento rok z celosvetového hľadiska pritiahne najväčší podiel súkromného bohatstva. Spojené arabské emiráty na rozdiel od USA, Spojeného kráľovstva a EÚ voči Rusku nezaviedli žiadne sankcie.
Líder SAE šejk Muhammad Bin Zájid Ál Nahján počas svojho októbrového stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom povedal, že sa obchod medzi týmito dvomi krajinami za posledné tri roky zdvojnásobil a dosiahol úroveň päť miliárd dolárov. Dodal, že krajina eviduje zhruba 4-tisíc spoločností s ruskými koreňmi.
Prílev podnikateľov
Alexandra Gerasimovová je jednou zo zakladajúcich členov ruskej spoločnosti Fitmost. Tá sa zaoberá poskytovaním technológií pre fitness spoločnosti. Gerasimovová sa rozhodla otvoriť v SAE pobočku podobnú tej, ktorú má v Rusku.
Vladimir Mjasojedov je zas zakladateľom spoločnosti CSIRA Vision zaoberajúcej sa vývojom algoritmov pre umelú inteligenciu. V roku 2021 ju založil v Moskve, no v marci sa presťahoval do Dubaja, aby sem následne mohol presunúť aj svoju firmu. SAE uprednostnil pred USA preto, lebo sa obával, že by jeho väzby na Rusko mohli v Amerike viesť k právnym a finančným prekážkam.
Do SAE neprichádzajú iba mladí podnikatelia. Moskovský výrobca uhlia Suek JSC a vo Švajčiarsku registrovaná spoločnosť EuroChem vyrábajúca hnojivá v Spojených arabských emirátoch takisto otvárajú svoje miestne obchodné útvary. Obe založil miliardár Andrej Melničenko, ktorý sa ocitol na sankčnom zozname Západu a následne sa vzdal funkcie v predstavenstvách týchto firiem.
Henley & Partners predpovedá, že SAE tento rok prilákajú 4-tisíc milionárov, Rusko by zas mohlo prísť až o 15-tisíc.
Emiráty sa bránia kritike
Nový milionári pre krajinu znamenajú nový prísun peňazí, no aj ten prináša riziká. Niektorí predstavitelia USA varujú, že Rusi využívajú SAE na to, aby sa vyhli sankciám.
Spojené arabské emiráty im odkazujú, že sú nezávislým národom, ktorý rešpektuje medzinárodné právo, no nemá povinnosť dodržiavať trestné sankcie uvalené USA či Spojeným kráľovstvom, ako aj inými samostatnými jurisdikciami.
Dodávajú, že svoju úlohu pri ochrane celistvosti svetového finančného systému berú extrémne vážne.
Zo SAE sa začalo stávať centrum bohatstva už pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Vďačiť za to môžu svojmu režimu s nízkymi daňami, najrýchlejšiemu nárastu miery zaočkovanosti proti koronavírusu či prekvitajúcemu trhu s nehnuteľnosťami. Príchod ruskej elity podľa Bloombergu tieto ambície ešte viac umocní.