Ruská centrálna banka odporučila podnikom, aby vykonávali zahraničné platby prostredníctvom kryptomien alebo iných digitálnych aktív, a vyhli sa tak sankciám, ktoré Západ uvalil na Rusko.

Rozvíjajúci sa obchod Ruska s Čínou, Indiou, Spojenými arabskými emirátmi, Tureckom a ďalšími krajinami, ktoré sankcie nezaviedli, v posledných týždňoch čelí značným ťažkostiam. Najnovšie západné sankcie sa zamerali na významné ruské finančné inštitúcie, vrátane moskovskej burzy cenných papierov a ruskej domácej alternatívy globálneho platobného systému SWIFT.

Zmiernili postoj ku kryptomenám

Guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullinová pripustila, že zahraničné platby sú pre ruskú ekonomiku jedným z kľúčových problémov.

„Nové finančné technológie vytvárajú príležitosti pre schémy, ktoré predtým neexistovali. Preto sme zmiernili náš postoj k používaniu kryptomien v medzinárodných platbách a povolili sme používanie digitálnych aktív pri týchto platbách,“ uviedla Elvira Nabiullinová na finančnej konferencii v Petrohrade.

„Zvažujú sa rôzne alternatívy. Firmy sa stali veľmi flexibilnými a podnikavými. Nachádzajú spôsoby riešenia a často sa o ne ani nepodelia,“ povedala.

Obchodní partneri sú pod tlakom

Podľa nej sú obchodní partneri Ruska v rôznych krajinách pod „obrovským tlakom“. Verí ale, že postupne vznikne nový globálny platobný systém, v ktorom nebudú západné inštitúcie, pretože mnoho krajín sa cíti zraniteľne, keď používajú len jeden medzinárodný platobný systém bez alternatív.

Elvira Nabiullinová tiež povedala, že Rusko a ďalšie krajiny z BRICS - do ktorého patrí okrem iného Rusko, Čína a India - diskutujú o platobnom systéme s názvom BRICS Bridge, ktorý by mal prepojiť finančné systémy členských krajín. Dodala však, že tieto debaty sú obtiažne a že vytvorenie takého systému si vyžiada určitý čas.

Andrej Kostin, šéf druhej najväčšej ruskej banky VTB, na ktorej pobočku v Šanghaji boli nedávno uvalené sankcie, uviedol, že všetky informácie o mechanizmoch uľahčujúcich medzinárodné platby by mali byť vzhľadom na ich citlivosť zo zákona „štátnym tajomstvom“.

„Veľmi dobre vidím, že práve teraz niekde na americkej ambasáde sedí druhý tajomník a zapisuje si každé naše verejné prehlásenie. Možno sedí aj tu. Nech podnikneme akékoľvek kroky, vidíme, že reakcia (západných krajín) je veľmi rýchla,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Rusko sa musí integrovať do globálnej ekonomiky, tvrdí guvernérka ruskej centrálnej banky